It-sikkerheden sejler alvorligt i Rigspolitiet: Forsømmer vigtige kontroller og sender data til USA uden tilladelse

Rigspolitiets center for it-kriminalitet sjusker med sikkerheden og bryder persondataloven. Sikkerheden hos databehandlere kontrolleres ikke, og data sendes til USA uden tilladelse.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

Man skulle tro, at Rigspolitiet havde lært vigtigheden af at kontrollere it-sikkerheden hos eksterne partnere.

Den såkaldte ”CSC-sag”, der betød, at en svensk hacker i 2012 fik adgang til data fra blandt andet kørekortregistret, Schengen-registret og CPR-registret, udsprang netop af, at sikkerheden ikke var i orden hos den databehandler, som sagen er opkaldt efter – CSC.

Det kan du læse mere om her: Det store CSC-hack: Datatilsynet klar med hård kritik af Rigspolitiet

Men en ny afgørelse fra Datatilsynet viser, at Rigspolitiet stadigvæk ikke undersøger it-sikkerheden hos de fleste af de virksomheder og myndigheder, de sender personoplysninger videre til.

”Datatilsynet kan sammenfattende konkludere, at Rigspolitiet for under halvdelen af de anvendte databehandlere har levet op til persondatalovens krav om, at sikkerheden hos databehandlere skal påses,” skriver Datatilsynet og giver Rigspolitiet karakteren ”kritisabelt”

Kort sagt: Rigspolitiet tjekker (stadigvæk) ikke, om it-sikkerheden er i orden hos de samarbejdspartnere, Rigspolitiet deler personoplysninger med.

Sender data til USA uden tilladelse

Rigspolitiets center for cyberkriminalitet, NC3, får desuden kritik af Datatilsynet for tilsyneladende at sende oplysninger ud af EU uden den nødvendige tilladelse.

NC3 samarbejder med den dansk/amerikanske virksomhed Chainalysis, der lever af at analysere blockchain-transaktioner - virksomheden følger altså Bitcoin-pengespor.

Og i den sammenhæng sender Rigspolitiet tilsyneladende oplysninger til USA uden den lovpligtige tilladelse fra Datatilsynet.

Politiet må gerne sende data til virksomheder uden for EU, så længe aftalen er en standard EU-kontrakt, der sikrer, at sikkerheden er i orden.

Men da Rigspolitiet har ændret i kontraktforholdene med Chainalysis, kræver det en tilladelse fra Datatilsynet at sende data til USA – og den tilladelse har Datatilsynet aldrig givet.

”Idet Rigspolitiet ikke har indhentet Datatilsynets forudgående tilladelse til overførsel af personoplysninger til databehandleren i USA, skal Datatilsynet henstille til, at Rigspolitiet straks ophører med at overføre personoplysninger til databehandleren Chainalysis Inc.”, skriver Datatilsynet i sin afgørelse.

Computerworld har siden tirsdag forsøgt at få en kommentar fra Rigspolitiet, der imidlertid ikke har ladet høre fra sig.

Læs også: Datatilsynet frygter ny CSC-sag: ”Der er ikke nogen, der har ført tilsyn med noget som helst”

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)