It-sikkerheden sejler alvorligt i Rigspolitiet: Forsømmer vigtige kontroller og sender data til USA uden tilladelse

Rigspolitiets center for it-kriminalitet sjusker med sikkerheden og bryder persondataloven. Sikkerheden hos databehandlere kontrolleres ikke, og data sendes til USA uden tilladelse.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

Man skulle tro, at Rigspolitiet havde lært vigtigheden af at kontrollere it-sikkerheden hos eksterne partnere.

Den såkaldte ”CSC-sag”, der betød, at en svensk hacker i 2012 fik adgang til data fra blandt andet kørekortregistret, Schengen-registret og CPR-registret, udsprang netop af, at sikkerheden ikke var i orden hos den databehandler, som sagen er opkaldt efter – CSC.

Det kan du læse mere om her: Det store CSC-hack: Datatilsynet klar med hård kritik af Rigspolitiet

Men en ny afgørelse fra Datatilsynet viser, at Rigspolitiet stadigvæk ikke undersøger it-sikkerheden hos de fleste af de virksomheder og myndigheder, de sender personoplysninger videre til.

”Datatilsynet kan sammenfattende konkludere, at Rigspolitiet for under halvdelen af de anvendte databehandlere har levet op til persondatalovens krav om, at sikkerheden hos databehandlere skal påses,” skriver Datatilsynet og giver Rigspolitiet karakteren ”kritisabelt”

Kort sagt: Rigspolitiet tjekker (stadigvæk) ikke, om it-sikkerheden er i orden hos de samarbejdspartnere, Rigspolitiet deler personoplysninger med.

Sender data til USA uden tilladelse

Rigspolitiets center for cyberkriminalitet, NC3, får desuden kritik af Datatilsynet for tilsyneladende at sende oplysninger ud af EU uden den nødvendige tilladelse.

NC3 samarbejder med den dansk/amerikanske virksomhed Chainalysis, der lever af at analysere blockchain-transaktioner - virksomheden følger altså Bitcoin-pengespor.

Og i den sammenhæng sender Rigspolitiet tilsyneladende oplysninger til USA uden den lovpligtige tilladelse fra Datatilsynet.

Politiet må gerne sende data til virksomheder uden for EU, så længe aftalen er en standard EU-kontrakt, der sikrer, at sikkerheden er i orden.

Men da Rigspolitiet har ændret i kontraktforholdene med Chainalysis, kræver det en tilladelse fra Datatilsynet at sende data til USA – og den tilladelse har Datatilsynet aldrig givet.

”Idet Rigspolitiet ikke har indhentet Datatilsynets forudgående tilladelse til overførsel af personoplysninger til databehandleren i USA, skal Datatilsynet henstille til, at Rigspolitiet straks ophører med at overføre personoplysninger til databehandleren Chainalysis Inc.”, skriver Datatilsynet i sin afgørelse.

Computerworld har siden tirsdag forsøgt at få en kommentar fra Rigspolitiet, der imidlertid ikke har ladet høre fra sig.

Læs også: Datatilsynet frygter ny CSC-sag: ”Der er ikke nogen, der har ført tilsyn med noget som helst”

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Den digitale trussel er konstant, kompleks og stadigt stigende - også i den offentlige sektor

    I dagens Danmark har vi indrettet os sådan, at alt kommunikation mellem det offentlige og borgerne foregår på forskellige digitale platforme, hvilket gør både borgerne og de offentlige institutioner skrøbelige overfor cyberkriminalitet. Samtidig...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S