It-sikkerheden sejler alvorligt i Rigspolitiet: Forsømmer vigtige kontroller og sender data til USA uden tilladelse

Rigspolitiets center for it-kriminalitet sjusker med sikkerheden og bryder persondataloven. Sikkerheden hos databehandlere kontrolleres ikke, og data sendes til USA uden tilladelse.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

Man skulle tro, at Rigspolitiet havde lært vigtigheden af at kontrollere it-sikkerheden hos eksterne partnere.

Den såkaldte ”CSC-sag”, der betød, at en svensk hacker i 2012 fik adgang til data fra blandt andet kørekortregistret, Schengen-registret og CPR-registret, udsprang netop af, at sikkerheden ikke var i orden hos den databehandler, som sagen er opkaldt efter – CSC.

Det kan du læse mere om her: Det store CSC-hack: Datatilsynet klar med hård kritik af Rigspolitiet

Men en ny afgørelse fra Datatilsynet viser, at Rigspolitiet stadigvæk ikke undersøger it-sikkerheden hos de fleste af de virksomheder og myndigheder, de sender personoplysninger videre til.

”Datatilsynet kan sammenfattende konkludere, at Rigspolitiet for under halvdelen af de anvendte databehandlere har levet op til persondatalovens krav om, at sikkerheden hos databehandlere skal påses,” skriver Datatilsynet og giver Rigspolitiet karakteren ”kritisabelt”

Kort sagt: Rigspolitiet tjekker (stadigvæk) ikke, om it-sikkerheden er i orden hos de samarbejdspartnere, Rigspolitiet deler personoplysninger med.

Sender data til USA uden tilladelse

Rigspolitiets center for cyberkriminalitet, NC3, får desuden kritik af Datatilsynet for tilsyneladende at sende oplysninger ud af EU uden den nødvendige tilladelse.

NC3 samarbejder med den dansk/amerikanske virksomhed Chainalysis, der lever af at analysere blockchain-transaktioner - virksomheden følger altså Bitcoin-pengespor.

Og i den sammenhæng sender Rigspolitiet tilsyneladende oplysninger til USA uden den lovpligtige tilladelse fra Datatilsynet.

Politiet må gerne sende data til virksomheder uden for EU, så længe aftalen er en standard EU-kontrakt, der sikrer, at sikkerheden er i orden.

Men da Rigspolitiet har ændret i kontraktforholdene med Chainalysis, kræver det en tilladelse fra Datatilsynet at sende data til USA – og den tilladelse har Datatilsynet aldrig givet.

”Idet Rigspolitiet ikke har indhentet Datatilsynets forudgående tilladelse til overførsel af personoplysninger til databehandleren i USA, skal Datatilsynet henstille til, at Rigspolitiet straks ophører med at overføre personoplysninger til databehandleren Chainalysis Inc.”, skriver Datatilsynet i sin afgørelse.

Computerworld har siden tirsdag forsøgt at få en kommentar fra Rigspolitiet, der imidlertid ikke har ladet høre fra sig.

Læs også: Datatilsynet frygter ny CSC-sag: ”Der er ikke nogen, der har ført tilsyn med noget som helst”

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS