Edge-browseren har det hårdt på pc’en - men nu satser Microsoft på iOS og Android

Microsofts Edge-browser har endnu ikke fået det store gennembrud på pc’en. Alligevel er Microsoft nu klar til også at lancere Edge til iOS og Android.

Artikel top billede

Microsofts Edge-browser, der udkom sammen med Windows 10, har endnu ikke fået det gennembrud på markedet, som Microsoft håbede på.

Edge-browserens markedsandel er nemlig endnu ganske beskeden. 

Det har dog ikke fået softwaregiganten til at miste modet, for nu meddeler Microsoft, at Edge-browseren er på vej til de mobile platforme, nærmere bestemt Android og iOS.

Allerede i dag kan udviklere teste iOS-versionen i preview, mens Android-udgaven også er på vej.

“Microsoft Edge til iOS og Android kommer med velkendte funktioner som dine favoritter, læselisten, 'new tab page' og læsetilstand på tværs af telefon og pc, så uanset enheden, følger din browsing med dig,” skriver Microsoft i et blogindlæg.

“Men det, der virkelig skiller Microsoft Edge ud, er muligheden for at fortsætte på din pc, hvilket gør det muligt for dig med det samme at åbne den side, du kigger på, direkte på din pc - eller gemme den og så arbejde videre senere.”

Microsoft opfordrer Windows Insiders og andre til at teste Edge til iOS allerede nu og give feedback. Herefter ventes en bredere lancering senere i år.

Microsoft har samtidig også netop frigivet en såkaldt launcher til Android. Det er selve den grafiske brugergrænseflade til styresystemet, som brugerne selv kan installere.

Læs også:

Brugere vender ryggen til Microsofts Edge-browser - her er verdens mest udbredte browser lige nu

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S