Dansk Region afsløret i sjusk med kodeord og brugernavne: Var frit tilgængelige på internettet

Region Hovedstaden har ved en fejl lagt kodeord og brugernavne til hospitalsudstyr og internettjenester ud på internettet.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Eiren McLoughlin, CC BY-SA 2.0)

I Region Hovedstaden har kodeord og brugernavne til vigtigt hospitalsudstyr og internettjenester i sundhedssektoren ligget frit tilgængeligt på nettet.

Det skriver det danske it-medie Version 2.

Mediet har en lavet en søgning på domænet vip.regionh.dk, der giver adgang dokuments-styringssystemet VIP som alle borgere frit kan logge på  meden anonym brugerkonto.

Region: Det er en fejl
Søgningen afslørede adskillige dokumenter, der indeholdte både brugernavne og kodeord.

“Jeg vil gerne slå fast, at det ikke er meningen, at kodeord og brugernavne skal være offentligt tilgængeligt på VIP. Det er en fejl, og vi har nu gennemgået alle de dokumenter med adgangskoder og brugernavne, vi kunne finde, og lukket dem for offentlig adgang,” oplyser Anne Skriver Andersen, direktør i Region Hovedstadens Center for Sundhed, i et skriftligt svar til Version2.

Læs også: Presset rigspoliti erkender elendig datasikkerhed efter hård kritik: "Vi er i gang med at rette op på det”

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS