Nets mobile Dankort-app får bundkarakter på Google Play: “Vi er næsten klar med en løsning”

Danske smartphone-brugere er mildest talt ikke tilfredse med Nets Dankort-app, der kritiseres for ofte ikke at virke. Nets selv forklarer sig med, at Android-versionen stadig er i beta

Artikel top billede

Nets lancerede for et halvt år siden sin mobile Dankort-app til iOS og Android, men begge steder har modtagelsen ikke været positiv.

Særligt slemt ser det ud på Android-platformen. 

Ud af 634 anmeldelser i Googles Play Store, er 471 kun på én stjerne, hvilket giver appen en samlet score på 1,7 ud af 5.

Og den lave score er forståelig, når man læser de mange skriftlige kommentarer, som de utilfredse brugere har efterladt.

De fleste skriver nemlig, at det i kun sjældne tilfælde overhovedet lykkes at få lov til at betale med appen.

Læs også: Efter problemer med det mobile Dankort: Nu lover Nets, at løsningen snart fungerer optimalt

Nets: Stadig en beta - men ikke meget længere
Nets skriver som det første i app-beskrivelsen, at Dankort-appen stadig er i en beta-version, og at man derfor må “bære over potentielle børnesygdomme.”

Ikke desto mindre skriver mange iOS-brugere også om store forbindelsesproblemer og lignende i iOS-versionen (som ikke er i beta) og giver da også kun Dankort-appen i App Store til iOS 2,9 ud af 5.

Computerworld testede selv appen i forbindelse med udgivelsen i foråret, og også vi havde problemer med Dankort-appen via en iPhone.

Nets opruster i kampen mod MobilePay, men gider danskerne overhovedet mobilbetalinger?

Nets direktør med ansvar for Dankort-appen, Brian Hulvi, forklarer dog, at der snart er godt nyt på vej til Android-brugerne med en ny ikke-betaverson.

”Vi er næsten lige ved at være der med en ikke-betaversion til Android-telefoner, som er i pilottest nu, men det skal ikke være nogen hemmelighed, at det har været en anden opgave, fordi der er så mange forskellige versioner og telefoner derude. Derfor oplever vi også, at nogle Android-brugere er glade for betaversionen og har en god oplevelse med appen, og så er der en brugergruppe, der har udfordringer med appen,” svarer Brian Hulvi i en mail til Computerworld.

“Vi er glade for, at brugerne giver os feedback, så vi kan blive bedre. Vi arbejder også på at sikre bedre parathed i hele økosystemet – teknisk stabilitet, uddannelse af kassemedarbejdere, klar brugerkommunikation, mv. – og her har vi en stor opgave foran os sammen med butikkerne, og vi er allerede godt i gang.”

Læs også: Se videoen: Computerworld prøvekører Dankort på mobilen: "Var det ikke meningen, at det skulle være langt hurtigere at betale på den måde?"

Nets oplyser ikke et specifikt tidspunkt for den opdaterede version til Android, men at det vil være “snart.”

Markedet for mobile betalinger er i fuld fart. MobilePay er en af de foretrukne løsninger sammen med det kontaktløse kreditkort, og nye oplysninger peger på, at Apple vil lancere Apple Pay i Danmark i næste uge. 

Læs mere her: Medie: Apple Pay bliver lanceret i Danmark i næste uge

Hvad synes du om den nye Dankort-app? Fungerer det for dig, og bruger du den til daglig?

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen