Medie: Apple Pay bliver lanceret i Danmark i næste uge

Nordea og Apple vil i næste uge lancere Apple Pay i Danmark, hvis man skal tro svensk medie

Artikel top billede

Inden længe bliver det muligt at betale med Apple Pay i Danmark via din iPhone eller Apple Watch.

Det svenske nyhedsmedie MacPro skriver i hvert fald med information fra flere anonyme kilder, at Apple vil lancere Apple Pay i Danmark, Sverige og Finland næste uge, og at den officiele udmelding vil ske den 24 oktober.

I Sverige bliver Nordea samarbejdspartner, men det er uvist, hvem der bliver samarbejdspartnere i Danmark og Finland. MacPro dog vurderer dog, at der også er god chance for et dansk Apple/Nordea-samarbejde.

Hverken Nordea eller Apple vil kommentere på rygterne over for MacPro.

Apple selv har offentligt meldt ud, at Apple Pay kommer til Danmark i løbet af i år, men uden en nærmere dato: Nu sker det: Apple Pay kommer til Danmark om kort tid

Nordea har i dag 11 millioner kunder i Norden, som allerede er et marked, hvor man i sjælden grad benytter kontanter, og hvor cirka 50 procent af forbrugerne ejer en iPhone. Derfor giver det god mening, at Apple Pay kommer til Danmark.

Apple Pay vil dog komme i stærk konkurrence med blandt andet Mobile Pay og Nets seneste løsning, Digitalt Dankort.

Apple Pay har været tilgængelig i USA siden 2014 og senere i lands som England, Frankrig, Schweiz og Spanien.

Du kan læse mere om Apple Pay her: Dansk ekspert: Derfor får Apple Pay svært ved at få succes i Danmark

Danske banker tavse om Apple Pay-lanceringen: “Hvis vi har været i kontakt med Apple, må jeg ikke fortælle dig om det”

Afstemning: Vil du helst bruge MobilePay, Apple Pay, det mobile Dankort eller noget helt fjerde?

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S