Det franske ventureselskab IAF har skudt 12,5 millioner kroner i det danske mikrobetalingsfirma Ewire, som i de kommende måneder indleder en ekspansion rettet mod Norge og Sverige.
- Vi har ikke umiddelbart brug for alle pengene, men vi har alligevel fået dem stillet til rådighed, fordi det kan koste dyrt at komme anden gang med hatten i hånden og forhandle om indskud. Nu har vi pengene klar, hvis behovet skulle melde sig, siger direktør og medejer af Ewire, advokat Lasse Rungholm.
Overtager minoritet
Ifølge Ewire har det ikke altid været lige nemt at danse med danske venturekapitalister, og derfor er der med den franske kapital faldet en sten fra Lasse Rungholms hjerte.
Han vil ikke oplyse, hvor stor en del af Ewire franskmændene overtager, men understreger, at de ikke får bestemmende indflydelse. Ifølge Computerworld Onlines oplysninger overtager IAF en ejerandel på omkring 25 procent.
I første omgang skal en del af pengene bruges på at sikre den daglige drift. Inden for de kommende uger vil selskabet ansætte en programmør og en sælger, så den samlede medarbejderstab kommer op på syv.
Dernæst skal der bruges en del penge på markedsføring.
- Indtil videre har vi allerhøjst brugt et par tusinde kroner her og der. Nu vil vi for alvor til at markedsføre os med bannerannoncer og andet, siger Lasse Rungholm.
NY koncernstruktur
Desuden etablerer Ewire en koncernstruktur, der over sommeren skal resultere i stiftelsen af driftsselskaber i Norge og Sverige. Senere vil det øvrige Europa følge. Planen er, at Ewire skal være bredt ud til hele Europa med udgangen af 2005.
- Kapitaltilførslen betyder, at vi kan rykke hurtigt ud i EU uden at være direkte afhængige af driftsindtægterne. Vi har altid ført en meget forsigtig politik og ladet driftsudgifter hænge sammen med indtægter, men et hurtigt roll-out kræver flere penge, og med vores investorkapital kan det nu lade sig gøre, siger Lasse Rungholm.
Ewire har for tiden 31.000 brugere. Det er planen, at antallet skal være steget til 80.000 inden for få måneder.
To af Danmarks store sites, bilbasen.dk og Den Blå Avis, har købt sig ind i Ewire, der har store forventninger til fremtiden - ikke mindst efter konkurrenten Coinclick drejede nøglen om i foråret, hvilket gav ejerne et tab på mere end 15 millioner kroner.