Dansk eks-Uberchef med milliardfond på jagt efter danske iværksættere

Tidligere Uber- og Dropbox-chef, den danske Lars Fjeldsøe-Nielsen, er på jagt efter danske iværksætterideer, der kan sparkes igang af miliardfond

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Danske drømme om iværksættervirksomheder kan meget vel få et gevaldigt skub i den rigtige retning i den kommende tid.

Venturefonden Balderton Capital har oprettet en ny fond med knap 2,35 milliarder kroner rettet mod europæiske - og dermed også danske - guldæg.

Det fortæller Lars Fjeldsøe-Nielsen, der er ledende partner i Balderson Capital, til Børsen.

Han har tidligere haft topstillinger hos Uber og Dropbox, samt været medejer af både danske Vivino og Opbeat.

"Der kommer flere investeringer i Danmark, det er det absolutte mål. Jeg er selv begyndt at tilbringe mere tid herhjemme, og det er baseret på, at der er store muligheder," siger Lars Fjeldsøe-Nielsen og forsætter:

"Jeg har været væk fra Europa i ti år, og der er sket meget i den periode. Der er sket et kulturskifte. Nu er der en helt anden kultur omkring det er at være stifter i en startup, som er meget mere amerikansk."

Det er blevet mere almindeligt nu at blive eller rejse tilbage til Danmark og Europa for iværksætterne, der tidligere rejste til steder som Silicon Valley for at udleve sin virksomhedsdrøm.

Læs også: Han har som it-investor prøvet at miste 46 milliarder kroner på én dag: "Det kørte af sporet"

Pengene i fonden kommer blandt andet fra den danske Vækstfond og en lang række andre institutionelle investorer, og Balderton Capital skyder typisk 5-10 millioner dollars i virksomheder per gang, og typisk kun i virksomheder med en halv million kroner om måneden og 10 procent månedlig vækst.

Læs også: Amerikansk top-investor på besøg hos danske iværksættere: I er for skrøbelige

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Mainframe-specialist med DevOps-mindset

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S