Nye rygter om en “Surface Phone”: App-tekst og nye patenter giver hint om potentielt nyt Surface-produkt

Windows Phone er død og begravet, men Microsoft har ikke glemt drømmen om en mobil computer med Windows. Nye rygter peger på en særlig enhed med en unik skærm

Artikel top billede

Et foto af Microsoft Courier, som den formodentligt ville have endt med at se ud.

Endnu en måned og derfor endnu en bunke Surface Phone-rygter.

Microsoft har tidligere søgt patenter på sammenklappelige smartphones med foldbare skærme, og nu følger der endnu et patent samt en beskrivelse i en app, der er yderst interessant.

Patentet er blevet opdaget af Microsoft-lækkeren “WalkingCat” viser foldbare computere, eller hvad man kunne tro var en smartphone.

Patentet er hovedsageligt rettet mod enhedens hængsel, men viser også nogle andre interessante detaljer.

Blandt andet at skærmpladsen fordobles, når enheden foldes ud, og at telefonen kun har et kameramodul, men når telefonen foldes sammen, dækkes kameraet af et ekstra objektiv, der ændrer kameraets vidde.

Det kunne betyde, at kameraet fungerer som vidvinkel, når enheden er foldet ud, og som en zoom-linse, når den er klappet sammen.

Ligeledes indeholder patentet hovedsageligt navne fra det gamle Nokia-hold, som Microsoft opkøbte tilbage i 2014. Det er specifikt gamle Nokia-navne, der arbejdede i Nokias kamera-afdeling, dengang Nokia havde nogle af de bedste mobilkameraer på markedet.

Courier?

Microsoft dræbte definitivt Windows Phones sidste år, efter at kun nogle få procent af verdens mobilbrugere aktivt havde valgt en Windows Phone frem for Android eller iOS.

Dog har Microsoft ikke helt droppet drømmen om en mobil enhed med Windows. Satya Nadella har flere gange udtalt, at Microsoft er på vej med en mobilenhed, men den vil ikke ligne en smartphone, som vi kender den.

Den kendte Microsoft-lækker WalkingCat har også opdaget et andet hint til en unik mobilenhed fra Microsoft i en ny app, som Microsoft for nylig har lanceret.

Læs også: Nye ARM-baserede Windows-computere sætter en helt ny kurs for Windows: En fremtid i clouden

Appen hedder Whiteboard og er en tegne og note-app til touchskærme med stylus-penne ligesom Microsofts Surface-enheder, men graver man i appen finder man referencer til en “Journal-app” med “venstre og højre side.”

Både patenter og referencer bliver bekræftet af flere amerikanske medier, der fortæller, at en sammenklappelig smartphone/tablet bliver testet internt hos Microsoft, og samtidig bringer det minder tilbage til Microsofts glemte Courier-enhed.

Courier var en tablet med to skærme tilbage i 2008, der lignede en notesbog, og som skulle fungere som kalender, notesbog, internetsurfing og kontaktopslag.

Dette var før iPad’en blev lanceret, og ideen blev angiveligt droppet hos Microsoft i 2010. 

For nylig lancerede HP og Asus også bærbare computere, der blev afviklet via en ARM-processor. ARM-processorer finder du normalt kun i smartphones og tablets, men processoren kan emulere ægte Windows 10-programmet, hvilket kan være til tyndere og lettere Windows 10-enheder.

Som eksempelvis en Surface Phone. Man kan kun drømme.

Læs også: Her er de første Windows-pc'er med ARM-processorer: Lover mere end 22 timers batteritid og 4G/LTE

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

LB Forsikring

IT Risk Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Machine Learning Operations Engineer til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

PensionDanmark

It-systemadministrator til PensionDanmark

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S