Svenske it-topchefer skovler penge ind: Se de vilde lønninger her

Den højest lønnede person i svenske it-branche har en årsindtægt på 116 millioner kroner, viser en ny opgørelse.

Artikel top billede

På anden- og tredjepladsen finder vi de to Spotify-stiftere Martin Lorentzon og Daniel Elk (på billedet), der har en årsindtægt på henholdsvis 33 og 28 millioner svenske kroner.

Sverige er kendt for at have den stærkeste tech-startup scene i Norden, og det slår også igennem på listen over de højst-lønnede svenske it-folk

Det viser en opgørelse over lønniveaet hos den svenske ”it-elite,” som Computerworlds svenske søstermedie Computersweden har lavet på baggrund af et udtræk fra de åbne svenske skattelister.

Øverst på listen med en årsindtægt på 116 millioner danske kroner finder vi Patrick Söderlund, der i dag er executive vicepresident hos spilgiganten EA Studios.

Den svenske topchef var oprindeligt administrerende direktør for det svenske spil-startup Dice, der udviklede Battlefield-serien, men i 2006 blev opkøbt af EA.

På anden- og tredjepladsen finder vi de to Spotify-stiftere Martin Lorentzon og Daniel Elk, der har en årsindtægt på henholdsvis 33 og 28 millioner svenske kroner.

Minecraft-milliardær får "beskeden" løn

Længere nede på listen 28. plads finder vi Markus Persson, der er stifter af spilvirksomheden Mojang, som har udviklet succes-spillet Minecraft.

Han kan glæde sig over at have indkasseret 4,15 mio svenske kroner. Det er dog en relativ beskeden indtægt, når hans samlede formue tages i betragtning. 

For Markus Persson havde som stifter aktiemajoriteten i Mojang, der i 2014 blev solgt til Microsoft for knap 14 milliarder danske kroner.

Ifølge Forbes lyder hans personlige formue i dag på knap 8,8 milliarder kroner, og umiddelbart efter salget til Microsoft investerede han hele 450 millioner danske kroner i en luksusvilla i Beverly Hills. En villa han angiveligt købte for næsen af superstjerne-parret Jay Z og Beyonce.

Se listens top 10 her:

1. Patrick Söderlund, EA Games: 116 millioner danske kroner.

2. Martin Lorentzon, stifter af Spotify: 32,99 millioner danske kroner.

3. Daniel Ek, stifter af Spotify: 28,24 millioner danske kroner.

4. Hans Vestberg, Ericsson: 26,94 millioner danske kroner.

5. Johan Dennelind, Telia: 12,87 millioner danske kroner.

6. Jonas Wiström, ÅF Consult: 7,36 millioner danske kroner.

7. Oscar Bjers, svensk landechef for Apple, 6,7 millioner danske kroner.

8. Johan Salenstedt, nordisk chef for Qliktech, 6,46 millioner danske kroner.

9. Ray Mauritsson, Axis, 6,31 millioner danske kroner.

10. Niclas Ekblad, svensk landechef for Evry, 6,08 kroner millioner danske kroner.

Se hele listen her

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S