Milliarder kanaliseret ud: Sådan undgår Google at betale milliarder af kroner i skat i Europa med smart fidus

Google undgik i 2016 at betale milliarder af kroner i skat ved at kanalisere et stort milliardbeløb til et selskab i Bermuda.

Artikel top billede

I 2016 har Google i alt flyttet 119 milliarder kroner til et skuffeselskab i Bermuda.

På den måde har virksomheden ifølge det amerikanske medie Bloomberg været i stand til at barbere milliarder af dollar af sin skatteregning i Europa.

Skattekesperten Robert Willens oplyser til Bloomberg, at Google på denne måde har sparet mindst 2,4 milliarder dollar - knap 15 milliarder kroner - i skat. 

Brugte kontroversiel manøvre

Ifølge Bloomberg gør Google brug af en lovlig, men stærkt kontroversiel manøvre, der typisk omtales som en "double irish" eller en ”dutch sandwich.”

Manøvrer som disse indebærer, at omsætning bliver flyttet fra et irsk datterselskab og herfra videre til et hollandsk datterselskab, hvorefter omsætningen kanaliseres videre til et selskab med adresse i Bermuda.

Ifølge Bloomberg har Google i 2016 ført syv procent flere penge gennem denne selskabstruktur end året før.

Den irske regering lukkede allerede i 2015 for det skatte-smuthul, der gjorde ”double irish-manøvren” mulig, men virksomheder der brugte manøvren før 2015, har lov til at benytte den til og med 2020.

Læs også Sådan undgår Google europæisk skatteregning: 126 milliarder kroner bogføres som skattefri 'administrations-omkostninger' i Irland

Google: Vi lever op til skattelovgivningen
En talsperson for Google oplyser til Bloomberg, at ”Google betaler den skat virksomheden skylder og lever op til skattelovgivningen i alle de lande, hvor virksomheden opererer.”

Gennem de seneste år har det været et stigende fokus på tech-giganters skattebetaling.

I 2016 krævede Europa Kommissionen - med EU’s danske konkurrence kommissær Margrethe Vestager i spidsen - at Apple betalte en skatteregning på 13 milliarder euro, svarende til 97 millarder kroner.

Derudover har de franske myndigheder tidligere forgæves forsøgt at få Google til at betale en skatteregning på 1,12 milliarder euro. Men her gav en fransk domstol sidste år Google medhold i, at virksomhedens annoncesalg ikke var skattepligtig i Frankrig.

Læs også:

Sådan undgår Google europæisk skatteregning: 126 milliarder kroner bogføres som skattefri 'administrations-omkostninger' i Irland

Google sender milliard-omsætning ud af Danmark

Nyt regnskab: Google tjente kun 12,3 millioner kroner i Danmark i hele 2016

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

.NET-udvikler

Nordjylland

IT-Forsyningen I/S

Leder af serverteam

Københavnsområdet

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS