Styrelse mørklægger årsag til pludselig nulstilling af password i statslige danske it-systemer

Moderniseringsstyrelsen nulstillede mellem jul og nytår alle kodeord til en række statslige it-systemer af hensyn til sikkerheden. Styrelsen afviser at svare på spørgsmål om, hvorfor alle passwords pludselig skulle udskiftes.

Artikel top billede

(Foto: PC World)

Alle kodeord til en række statslige it-systemer skulle pludselig udskiftes af sikkerhedsmæssige årsager mellem jul og nytår af Moderniseringsstyrelsen.

27. December blev passwords til i alt 10 systemer til blandt andet løn, økonomi og rejseafregning nulstillet, og flere af systemerne var herefter nede.

Men Moderniseringsstyrelsen afviser blankt at besvare spørgsmål om, hvorfor kodeordene pludselig skulle udskiftes.

“Af sikkerhedshensyn har Moderniseringsstyrelsen nulstillet alle passwords i en række af de fællesstatslige systemer. Vi beklager på forhånd de gener dette må medføre for vores kunder,” skrev styrelsen i en driftstatus mellem jul og nytår.

Vil ikke svare på spørgsmål

Men det er indtil videre uklart, hvilke sikkerhedshensyn der er tale om, og om systemerne har været kompromitterede.

Computerworld har bedt Moderniseringsstyrelsen om et interview om baggrunden for at nulstille de mange kodeord, men det har indtil videre blot udmøntet sig i følgende tekst fra styrelsens kommunikationsafdeling.

“Vi kan desværre ikke komme det så meget nærmere, end det der allerede er kommunikeret. Men du er velkommen til at citere vicedirektør Maria Damborg Hald for følgende:”.

Herefter følger et citat fra styrelsens vicedirektør, som Computerworld på intet tidspunkt har været i kontakt med.

“Moderniseringsstyrelsen har mellem jul og nytår gennemført en planlagt nulstilling af passwords på en række fællesstatslige administrative systemer - herunder blandt andet i lønsystemet, økonomisystemet og i rejseafregningssystemet. Vi beder løbende brugerne opdatere deres passwords af sikkerhedshensyn."

Eksempel på besked fra et offentligt system. Artiklen fortsætter under billedet...

Der er dog ikke noget, der tyder på, at nulstillingen har været meldt ud på forhånd, men styrelsen afviser at svare på spørgsmål om forløbet.

Vicedirektøren fortsætter via kommunikationsafdelingen: 

"Denne nulstilling er ligeledes gennemført af sikkerhedshensyn og er gået helt som planlagt, takket være en professionel indsats både fra vores interne ressourcer og vores eksterne leverandører. Vi beklager de gener, som brugerne af systemerne har haft i forbindelse med opdateringen, men glæder os samtidig over, at alle systemer igen er i normal drift.”

Heller ikke Statens IT, der hoster flere af systemerne, vil sige noget om sagen, men henviser blot til Moderniseringsstyrelsen.

Computerworld har derfor bedt om aktindsigt i Moderniseringsstyrelsens kommunikation om nulstilling af passwords i de relevante systemer og følger op på sagen.

Læs også: Persondata-ekspert om slap sikkerhed i det offentlige: “Vi ville ikke ane det, hvis svensk it-skandale foregik i Danmark”

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S