Det vælter frem med gode idéer til udnyttelsen af danske data: "Men vi kan ikke bare sætte strøm til det, vi har"

Der er masser af ambitioner og gode idéer, når det kommer til at udnytte data i det offentlige Danmark. Men "vi har nogle udfordringer i forhold til data-deling," lyder det fra KL.

Artikel top billede

(Foto: Kiyoshi Takahase / iStockphoto)

“Vi har nogle udfordringer i forhold til data-deling, og det er noget, vi hele tiden arbejder med: Hvad er det for nogle data, vi må dele hvornår og hvordan?“

Sådan siger Niels Arendt Nielsen, kontorchef i center for social og sundhed i Kommunernes Landsforening.

Computerworld kunne tidligere på ugen fortælle om en database-strid mellem Aarhus Kommune og Socialstyrelsen, der betyder, at en helt nyudviklet it-løsning nu står til at blive lukket ned igen.

Få historien her: Strid om database mellem dansk kommune og styrelse: Vil spærre for adgang til data i helt ny it-løsning

Niels Arendt Nielsen og KL vil ikke udtale sig om den specifikke sag, men kan godt nikke genkendende til, at der generelt er nogle udfordringer i dagens Danmark med at sikre den optimale udnyttelse af data til gavn for danske borgere og virksomheder.

“Denne her sag er et eksempel på noget, vi ser mere og mere: At eksisterende dataindhold skal kunne indgå i nye sammenhænge og på nye platforme. Det er noget, vi vil se mere og mere, at man kan udstille data på en måde, som passer til en bestemt borgergruppe eller i nogle bestemte sammenhænge.”

“Teknikken i forhold til at kunne udstille data er næsten det mindste af det. Det er rammerne omkring at kunne udstille data på nye måder, som vi arbejder med og fortsat vil komme til at arbejde med i mange, mange år,” siger Niels Arendt Nielsen til Computerworld.

Flere offentlige data skal i spil

Der er en ambition i både staten og kommunerne, at flere offentlige data skal i spil i Danmark.
Digitaliseringsstyrelsen skriver blandt andet om offentlige data:

”Offentlige data kan bruges som råstof i udvikling af innovative digitale tjenester i den private sektor, og adgang til offentlige data kan skabe mere transparens i den offentlige forvaltning.”

Èn ting er dog den ambitionen, noget andet er de praktiske og juridiske udfordringer, man møder, hvis eksempelvis en kommune har fået en idé til en ny selvbetjeningsløsning.

Niels Arendt Nielsen fra KL beskriver dilemmaet:

“Vi oplever, at borgerne i stadig højere grad ønsker at kunne tilgå deres egne data, så de kan få øget information om, hvad der foregår i forhold til eksempelvis sagsbehandlingen.”

“Men det er ikke sådan, at vi bare kan sætte strøm til det, vi har i vores sagsbehandlingssystemer, så borgerne kan se ind i det. Der er en hel masse juridiske spørgsmål, og der er en hel masse datatekniske spørgsmål.”

“Men der er ikke nogen tvivl om, at det er den vej, vi kører,” siger han.

Niels Arendt Nielsen tilføjer, at den nye persondataforordning kommer til at sætte rammerne for en stor del af det arbejde, der vil foregår med anvendelsen af data fremadrettet.

Læs også:

Strid om database mellem dansk kommune og styrelse: Vil spærre for adgang til data i helt ny it-løsning

Database-strid får Aarhus Kommune til at gå direkte til to ministre

Socialstyrelsens svar på hård kritik fra Aarhus Kommune: "Vi vil meget gerne fortsætte dialogen"

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect