Det vælter frem med gode idéer til udnyttelsen af danske data: "Men vi kan ikke bare sætte strøm til det, vi har"

Der er masser af ambitioner og gode idéer, når det kommer til at udnytte data i det offentlige Danmark. Men "vi har nogle udfordringer i forhold til data-deling," lyder det fra KL.

Artikel top billede

(Foto: Kiyoshi Takahase / iStockphoto)

“Vi har nogle udfordringer i forhold til data-deling, og det er noget, vi hele tiden arbejder med: Hvad er det for nogle data, vi må dele hvornår og hvordan?“

Sådan siger Niels Arendt Nielsen, kontorchef i center for social og sundhed i Kommunernes Landsforening.

Computerworld kunne tidligere på ugen fortælle om en database-strid mellem Aarhus Kommune og Socialstyrelsen, der betyder, at en helt nyudviklet it-løsning nu står til at blive lukket ned igen.

Få historien her: Strid om database mellem dansk kommune og styrelse: Vil spærre for adgang til data i helt ny it-løsning

Niels Arendt Nielsen og KL vil ikke udtale sig om den specifikke sag, men kan godt nikke genkendende til, at der generelt er nogle udfordringer i dagens Danmark med at sikre den optimale udnyttelse af data til gavn for danske borgere og virksomheder.

“Denne her sag er et eksempel på noget, vi ser mere og mere: At eksisterende dataindhold skal kunne indgå i nye sammenhænge og på nye platforme. Det er noget, vi vil se mere og mere, at man kan udstille data på en måde, som passer til en bestemt borgergruppe eller i nogle bestemte sammenhænge.”

“Teknikken i forhold til at kunne udstille data er næsten det mindste af det. Det er rammerne omkring at kunne udstille data på nye måder, som vi arbejder med og fortsat vil komme til at arbejde med i mange, mange år,” siger Niels Arendt Nielsen til Computerworld.

Flere offentlige data skal i spil

Der er en ambition i både staten og kommunerne, at flere offentlige data skal i spil i Danmark.
Digitaliseringsstyrelsen skriver blandt andet om offentlige data:

”Offentlige data kan bruges som råstof i udvikling af innovative digitale tjenester i den private sektor, og adgang til offentlige data kan skabe mere transparens i den offentlige forvaltning.”

Èn ting er dog den ambitionen, noget andet er de praktiske og juridiske udfordringer, man møder, hvis eksempelvis en kommune har fået en idé til en ny selvbetjeningsløsning.

Niels Arendt Nielsen fra KL beskriver dilemmaet:

“Vi oplever, at borgerne i stadig højere grad ønsker at kunne tilgå deres egne data, så de kan få øget information om, hvad der foregår i forhold til eksempelvis sagsbehandlingen.”

“Men det er ikke sådan, at vi bare kan sætte strøm til det, vi har i vores sagsbehandlingssystemer, så borgerne kan se ind i det. Der er en hel masse juridiske spørgsmål, og der er en hel masse datatekniske spørgsmål.”

“Men der er ikke nogen tvivl om, at det er den vej, vi kører,” siger han.

Niels Arendt Nielsen tilføjer, at den nye persondataforordning kommer til at sætte rammerne for en stor del af det arbejde, der vil foregår med anvendelsen af data fremadrettet.

Læs også:

Strid om database mellem dansk kommune og styrelse: Vil spærre for adgang til data i helt ny it-løsning

Database-strid får Aarhus Kommune til at gå direkte til to ministre

Socialstyrelsens svar på hård kritik fra Aarhus Kommune: "Vi vil meget gerne fortsætte dialogen"

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Backup-/restore-specialist til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    BEC

    Risk Officer

    Region Sjælland

    Capgemini Danmark A/S

    Experienced SAP S/4HANA consultant - Business controlling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job