Must have: Fyld hjemmet med musik med en af disse fire multiroom-højttalere

En af de helt store trends inden for musikkens verden er multiroom-højttalere, der trådløst forbindes og spiller op til dans i alle hjemmets rum.

Artikel top billede

En opsætning med flere højttalere i hjemmet er ikke billig, men der findes nu flere forskellige løsninger i forskellige prisklasser og med meget forskellige udseende og evner.

De smarteste multiroom-løsninger kan udbygges løbende, når du anskaffer dig flere højttalere. Derfor kan man langsomt investere i en løsning, der dækker hele hjemmet.

Vi har taget et kig på fire af de mere interessante multiroom-løsninger.  

Sonos One

Sonos One er en af de bedste multiroom-højttalere på markedet, og Sonos er et af de selskaber, der har været længst tid på markedet.

Sonos One er en medium størrelse højttaler med en stor lyd og understøtter langt de fleste streamingtjenester på markedet.

Højttaleren bliver af mange kaldt den bedste multi room-løsning på markedet, om end du også betaler op imod 1.700 kroner for en enkelt - og der skal mindst to til multi room.

Sonos One er desuden for nyligt kommet i en version med indbygget digital assistent i form af Amazons Alexa. Det fungerer formodentligt ikke i Danmark endnu.

Marshall Multi Room

En anden løsning kunne være en samling af Marshall’s trådløse højttalere.

Højttalerne produceret af det samme selskab bag de svenske Urbanears’ headset og højttalere, og både lyden og det klassiske rock-udseende spiller.

De findes i tre forskellige størrelser, som kan samles og forbindes: Acton, Stanmore og Woburn. Alle kommer i tre meget forskellige prislag.

De tre højttalere kan alle brøle og buldre, og der er masser af lyd at hente i de rock-inspirerede højttalere.

Du kan læse mere om vores test af Marshalls multi room-løsning her: Test af Marshall multi room-løsning: Rock’n roll i alle dine rum

Her understøttes der alle de fire mest benyttede trådløse standarder: AirPlay til iPhones, Chromecast til Android-telefoner, Spotify Connect og Apt-X bluetooth. Der er desuden indbygget internetradio-muligheder ligesom på Libratones Zipp-højttaler.

B&O Play

En af de dyrere løsninger er B&O Plays multi room-løsning.

De fleste af både Bang & Olufsens og datterbrandet B&O Plays’ nyere højttalere kan forbindes til hinanden, og særlig interessant er den lille B&O Play M5, der spiller musik i 360 grader.

Den kan relativt let sættes op sammen med eksempel B&O Plays relativt nye M3-højttaler eller den større A9.

Den understøtter både almindelig bluetooth, AirPlay og har indbygget Chromcast.

Du kan blande B&O's produkter på kryds og tværs over B&O's multi room-løsning. Det omfatter Beosound 1, Beosound 2, Beosound 35, M5, A6, A9 og den nye M3. 

Læs også: Test: B&O Play A6: Flot lyd til dem som vil betale for design

Urbanears

Urbanears er et minimalistisk hipsterbrand fra Sverige, hvilket vi siger med al den kærlighed, der kan ligges i ordet “hipster.”

Stammen er en af vores foretrukne modeller, der er en lille rektangulær højttaler med en imponerende lyd.

Sammen med flere andre Urbanears-højttalere kan du også her

Den er udviklet af det samme selskab, der står bag Marshall-højttalerne, og derfor er der også de samme evner til at gemme internetkanaler via en fiks lille knap.

Højttalerne understøtter bluetooth samt Airplay, Bluetooth samt Spotify. Er Stammen for lille, eller vil du have en større højttaler i stuen og en mindre i køkkenet, kan du supplere med den større og højere spillende Baggen.

Læs også: Overblik: Fem små og lækre trådløse højttalere

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Danmark i den digitale frontlinje: Forsvaret skal genoprustes – også online

    Danmark står i dag i en ny type konflikt – en, hvor grænsen mellem fysisk og digital krigsførelse for længst er udvisket.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S