Store websteder ramt af mystisk infektion

Tusindvis af kendte websteder er ifølge sikkerhedsfirmaet Netsec ramt af en virus, der smitter forbipasserende netbrugere uden deres viden og installerer spam-netværk på deres computere. Den amerikanske regering advarer, og der er forvirring om, hvorvidt kendte antivirusprogrammer kan beskytte mod virussen.

Internet-brugere, som surfer på nogle af de mest populære websteder, har måske uden at vide det downloadet ondsindet kode, der installerer et spam-netværk på pc?en.

Sikkerhedsfirmaet Netsec begyndte at observere mistænkelig trafik på nogle af selskabets kunders websteder torsdag morgen og sporede trafikken til en række kendte websteder som en online auktion, en søgemaskine og en prissammenligningstjeneste, som ikke er nærmere navngivet.

Regering advarer

Infektionen skulle ifølge amerikanske myndigheder være spredt på tusindvis af websteder, og det fik i går den amerikanske regering til at gå ud med en advarsel.

- Brugere bør være opmærksomme på, at ethvert websted kan være påvirket af denne aktivitet og altså indholde potentielt ondsindet kode, lyder det i advarslen.

Infektionen sker tilsyneladende ved at udnytte en uidentificeret sårbarhed i Microsofts webserver Internet Information Server. Det rammer kun brugere, som surfer med Microsofts webbrowser Internet Explorer.

Der er dog ikke nogen tegn på, at virus-infektionen trods sin store spredning har synderlig indflydelse på afvikling af trafik på internettet, siger eksperter.

Sikkerhedsfirmaer vurderer, at det nok nærmere er hosting-virksomhederne, der cacher indhold for de ramte websteder, som er inficerede, end selve webstederne, og det er blandt andet derfor, at man vælger at holde dem anonyme.

- De metoder, som bruges her, er ikke nye. Det nye er, at det rammer store webhosting-faciliteter, siger Dan Frasnelli, chef for Netsecs tekniske assistance-center.

Antivirus stopper ikke angrebet

Eksperterne er ikke helt enige i deres anbefalingerne til, hvordan netbrugerne skal forholde sig.

Associates Press videregiver anbefalinger om, at man opdaterer sin antivirus-software, som skulle have redskaber mod den type infektioner i de seneste versioner.

Netsec påpeger, at virksomheden selv har skrevet en kode, der blokerer virussen og har samtidig spærret sine kunders adgang til de angrebne IP-adresser. Det drejer sig om IP-adressen 217.107.218.147, som den skadelige del af koden downloades fra, oplyser både den amerikanske organisation SANS og Peter Kruse fra CSIS.

Netsec mener ikke, at antivirus-firmaerne har remedierne mod virusen endnu.

Det bekræftes af SANS, som har testet de skadelige filer mod en lang række antivirus-produkter. Blot to af de testede var i nat i stand til at spore bagdørsprogrammet.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly