Direktør Niss forlader Motorola efter 16 år

Tetra-teknologien er blevet en del af Motorolas kerneforretning og tages dermed ud af hænderne på Ole Niss, der hidtil har haft det som ansvar på verdensplan. Derfor siger han farvel efter 16 år som direktør i Motorola.

For den 54-årige civilingeniør Ole Niss er det ikke godt nok blot at være administrerende direktør i en dansk afdeling af et amerikansk selskab.

Efter 16 år forlader han nu lederstolen hos Motorola Danmark og søger istedet en topchefstilling i en international dansk virksomhed.

Grunden til at han går nu, er at Motorolas globale satsning på Tetra-teknologi er gået fra at være et "iværksætterprojekt", som han har haft ansvaret for, til nu at være en del af kerneforretningen.

Ansvarsområde overflødigt

- Mens man opbyggede området, havde selskabet brug for en chef til at opbygge forretningen med alt, hvad det indebærer af infrastruktur, terminal marked, koordination af indsatsen i de forskellige lande og så videre. Det er nu overstået, og fremover indgår Tetra nu som en del af kerneforretningen. Mit ansvarsområde er i den forbindelse blevet overflødig, siger han.

Ifølge Ole Niss er det godt for Tetras position som satsningsområde i Motorola.

- Så længe det kørte som initiativ, var der konstant usikkerhed om, hvorvidt vi skulle fortsætte eller ej. Nu er det fuldt integreret og der er ingen tvivl længere, siger han.

Tetra er navnet på et særligt mobilnet reserveret til beredskabstjenester, og teknologien udmærker sig ved at tilbyde prioritering på netværket, så de vigtigste data går først igennem samtidig med, at det er muligt at kalde en hel gruppe brugere på én gang. D

Det er funktioner, som især politi, brandvæsen og andre former for beredskab kan have brug for.

Danmark er det eneste land, hvor Motorola har en Tetra-licens, og her forventer Ole Niss ingen slinger i valsen på trods af hans afgang.

Wassberg bliver midlertidig direktør

Motorola driver licensen via selskabet Tetranet, hvor Bo Wassberg er direktør. Han bliver også midlertidig direktør i Motorola indtil en afløser findes. Ole Niss fortsætter som bestyrelsesformand for Tetranet.

Motorola har taget hul på udrulningen af Tetranettet herhjemme ? en investering, der forventes at løbe op i 800 millioner kroner.

Hidtil har beredskabet tøvet med at tilmelde sig nettet og kun HUR har med sin busdrift indgået aftale med Tetranet. Fra et investeringsmæssigt synspunkt mener Ole Niss, at det har været ærgerligt, at det offentlige ikke har støttet Tetra mere offensivt, end tilfældet har været.

Til gengæld er han sikker på, at beredskabet kommer på inden længe.

- Det har meget at gøre med den kommunale struktur. I dag forstår jeg, at det har været svært for dem at vælge kommunikations-struktur forud for en større omlægning af kommunerne. Men jeg er sikker på, at kunderne kommer med den nye struktur, der er ved at falde på plads og med et nyt forsvarsforlig, der også tager højde for Tetra. Der er intet alternativ, siger Ole Niss.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S