Artikel top billede

TDC-direktør Pernille Erenbjerg står til at tjene 3,8 millioner kroner på salget af TDC

TDC-direktør Pernille Erenbjerg står til at lande en gevinst på 3,8 millioner kroner på salget af TDC til en række pensionskasser.

TDC’s topchef, Pernille Erenbjerg, står til at lande en gevinst på 3,8 millioner kroner, hvis salget af TDC går igennem til den pris, som et konsortie bestående af pensionskasserne ATP, PKA og ATP samt den australske kapitalfond Macquarie har budt på selskabet.

Pensionskasserne hævede mandag deres bud på TDC til 50,25 kroner per aktie, hvilket svarer til en samlet pris på godt 40 milliarder kroner.

Det kan du læse mere om her: Efter flere dages drama: TDC's milliardopkøb af MTG ryger i vasken

Ifølge Ritzau står den samlede TDC-direktion til at lande en gevinst på 16 millioner kroner, hvis tilbuddet ender i handel. Det kræver, at to tredjedele af aktiekapitalen siger ja til tilbuddet.

Heraf står Pernille Erenbjerg til at lande de 3,8 millioner sammenlignet med gennemsnitskursen over de seneste tre måneder.

I TDC-direktionen står chefen for den norske forretning, Gunnar Evensen, til at lande den største gevinst. HansTDC-aktier er nemlig steget med ni millioner kroner.

Bestyrelsesformand Pierre Danon lander godt 1,1 million kroner, mens de øvrige direktører får en gevinst på under en million kroner.

Pernille Erenbjerg er i forvejen blandt de højest lønnede topchefer i Danmark. Hun landede i 2015 en årsløn på 16,6 millioner kroner.

Læs også: Fra revisor til topdirektør med 8.500 medarbejdere: Sådan blev Pernille Erenbjerg koncernchef i TDC




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI Business Excellence Day – sådan folder du mulighederne ud

Mange danske virksomheder har eksperimenteret med AI-projekter af begrænset omfang, men kun de færreste har for alvor udforsket mulighederne i storskala. Det gør vi her! Du vil blandt andet få mulighed for at se eksempler på, hvordan AI kan anvendes som accelerator i storskala og skubber til grænserne for, hvordan det er muligt at integrere teknologien, så potentialet for alvor foldes ud.

05. december 2023 | Læs mere


Teknologien bliver den næste konkurrencedefinerende slagmark – sådan forbereder du dig

Få bud på, hvordan du kan tænke IT-planlægning som en løbende strategisk proces frem for noget, der foregår fra enkeltprojekt til enkeltprojekt. Herunder hvordan strategisk brug af IT giver dig et stærkt grundlag for at orkestrere kundeoplevelser, kunderelevans og produktivitetsforbedringer.

06. december 2023 | Læs mere


People Tech 2023: Sådan gør du din gode arbejdsplads endnu bedre

Du får indsigt i de nyeste trends, hvor udviklingen går hen, masser af inspiration fra andres erfaringer samt god tid til netværk – og værdifuld indsigt i mulighederne for at effektivisere løn- og HR-processer, understøtter nye arbejdsformer og helt basalt skabe grundlaget for at skabe en bedre og mere attraktiv arbejdsplads.

13. december 2023 | Læs mere