Centrale offentlige myndigheder får hug i ny rapport: Er ikke godt nok beskyttet mod ransomware

Flere af landets helt centrale myndigheder er et let bytte under et cyberangreb. Beskyttelsen mod den aktuelle fare er ikke god nok, konkluderer Rigsrevisionen i en ny rapport.

Artikel top billede

(Foto: kaptnali / kaptnali)

Det er måske strengt at sige, at det er som at score uden målmand på, men Rigsrevisionen er ikke pæn i tonen overfor en række helt centrale danske myndigheder, når det kommer til at beskytte sig mod ransomware. 

Det drejer sig om Sundhedsdatastyrelsens, Udenrigsministeriets, Banedanmarks og Beredskabsstyrelsens, som Rigsrevisionen kigger nærmere på i en ny rapport

Læs om angrebet på Mærsk her: Petya-angrebet har åbnet nye muligheder for A.P. Møller-Mærsk: "Der er meget få forretninger på vores størrelse og alder, der har et it-landskab, der kun er seks måneder gammelt. Det er i høj grad standardiseret og splinternyt"

Rigsrevisionen har undersøgt, om de fire myndigheder har implementeret 20 almindelige tiltag i  beskyttelsen mod de farlige angreb, men resultatet er nedslående. 

"Rigsrevisionen vurderer, at de fire institutioner ikke har en tilfredsstillende beskyttelse mod ransomwareangreb. Undersøgelsen viser, at alle institutionerne mangler at opfylde flere almindelige tiltag, som beskytter mod ransomware," konkluderer rapporten. 

Rapporten peger på, at en række tiltag ikke er gennemført, og det udsætter i sidste ende myndighederne for en større trussel. 

"For det første er institutionernes forebyggelse af ransomwareangreb, der omfatter både ydre og indre tiltag, ikke tilstrækkelig," konkluderer rapporten og der skrives videre:

"For det andet har ledelsen i tre af institutionerne ikke  tilstrækkeligt fokus på truslen fra ransomwareangreb. For det tredje har tre af institutionerne ikke i tilstrækkelig grad reaktive tiltag, der kan sikre, at institutionerne kan genetablere normal drift, efter de er blevet ramt af et ransomwareangreb."

Alle fire myndigheder har oplyst, at de nu arbejder med at forbedre sikkerheden, og det seneste års arbejde finder Rigsrevisionen tilfredsstillende.

Læs mere om ransomware her: Dansk fjernvarme-firma blev lagt ned af ransomware, men nægtede at betale: "Vi vil ikke spille det spil"

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job