Centrale offentlige myndigheder får hug i ny rapport: Er ikke godt nok beskyttet mod ransomware

Flere af landets helt centrale myndigheder er et let bytte under et cyberangreb. Beskyttelsen mod den aktuelle fare er ikke god nok, konkluderer Rigsrevisionen i en ny rapport.

Artikel top billede

(Foto: kaptnali / kaptnali)

Det er måske strengt at sige, at det er som at score uden målmand på, men Rigsrevisionen er ikke pæn i tonen overfor en række helt centrale danske myndigheder, når det kommer til at beskytte sig mod ransomware. 

Det drejer sig om Sundhedsdatastyrelsens, Udenrigsministeriets, Banedanmarks og Beredskabsstyrelsens, som Rigsrevisionen kigger nærmere på i en ny rapport. 

Læs om angrebet på Mærsk her: Petya-angrebet har åbnet nye muligheder for A.P. Møller-Mærsk: "Der er meget få forretninger på vores størrelse og alder, der har et it-landskab, der kun er seks måneder gammelt. Det er i høj grad standardiseret og splinternyt"

Rigsrevisionen har undersøgt, om de fire myndigheder har implementeret 20 almindelige tiltag i  beskyttelsen mod de farlige angreb, men resultatet er nedslående. 

"Rigsrevisionen vurderer, at de fire institutioner ikke har en tilfredsstillende beskyttelse mod ransomwareangreb. Undersøgelsen viser, at alle institutionerne mangler at opfylde flere almindelige tiltag, som beskytter mod ransomware," konkluderer rapporten. 

Rapporten peger på, at en række tiltag ikke er gennemført, og det udsætter i sidste ende myndighederne for en større trussel. 

"For det første er institutionernes forebyggelse af ransomwareangreb, der omfatter både ydre og indre tiltag, ikke tilstrækkelig," konkluderer rapporten og der skrives videre:

"For det andet har ledelsen i tre af institutionerne ikke  tilstrækkeligt fokus på truslen fra ransomwareangreb. For det tredje har tre af institutionerne ikke i tilstrækkelig grad reaktive tiltag, der kan sikre, at institutionerne kan genetablere normal drift, efter de er blevet ramt af et ransomwareangreb."

Alle fire myndigheder har oplyst, at de nu arbejder med at forbedre sikkerheden, og det seneste års arbejde finder Rigsrevisionen tilfredsstillende.

Læs mere om ransomware her: Dansk fjernvarme-firma blev lagt ned af ransomware, men nægtede at betale: "Vi vil ikke spille det spil"

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S