Dansk it-firma med 25 ansatte skal børsnoteres: Venter milliongevinst på noteringen

Det danske it-selskab Agillic har forhånds-tegnet helt op mod 40 procent af aktierne, inden den kommende notering på First North. Salget af aktierne åbner mandag.

Artikel top billede

Det danske tech-selskab Agillic har forhåndstegnet 40 procent af aktierne, inden den kommende notering på First North-børsen.

Det fremgår af en meddelelse fra selskabet, som du kan læse her.

Agillic udbyder mellem 850.000 og 973.000 aktier til en udbudskurs på 38 kroner per aktie, hvoraf omkring 40 procent er blevet forhåndstegnet af i alt 63 investorer.

Salget af aktierne åbner mandag 5. marts og løber helt frem til 16. juni, men det forventes, at Agillic vil have første handelsadag allerede 22. marts.

De 63 investorer har “afgivet bindende forhåndstilsagn om i alt at tegne 387.040 styk aktier,” lyder det fra Agillic.

Samtidig har "selskabets bestyrelse, ledelse, ansatte og eksisterende aktionærer afgivet bindende forhåndstilsagn om at tegne i alt 72.770 aktier,” meddeler selskabet.

Cloudbaseret platform

Agillic er cloudbaseret markedsføringsplatform, der gør brug af big data og virksomheden har store kunder som eksempelvis Sportmaster og Mofibo om bord. 

Selskabet har haft forrygende vækst i de senere år i salget af selskabets abonnementsløsninger, der er steget med mere end 60 procent om året.

Lykkedes det at sælge nok aktier - som er minimum 850.000 stykker - til at gennemføre noteringen, vil det udløse et bruttoprovenu på mellem 32,3 millioner og 37 millioner kroner og værdifastsætte Agillic til en markedspris i omegnen af 312 millioner kroner.

Provenuet på mindst 32 millioner kroner skal ‘understøtte selskabets vækststrategi,” hedder det.

Det danske selskab med Jesper Valentin i spidsen som administrerende direktør vil investere gevinsten ved børsnoteringen i at ekspandere til først og fremmest Storbritannien og dernæst Norden.

“På længere sigt er målsætningen at opnå en væsentlig markedsandel på andre europæiske markeder samt i USA og Asien,” hedder det.

Agillic omsatte i fjor for 29,6 millioner kroner. Det svarer til en stigning på 49,7 procent i forhold til omsætningen for 2016.

Selskabet med 25 medarbejdere landede i 2017 et underskud efter skat på 4,7 millioner kroner, men et overskud på en million kroner i 2016.

Dynamisk aktie

Agillic meddelte for en måned siden, at selskabet var langt fremme mod en notering på First North.

Dengang sagde administrerende direktør Jesper Valentin til Børsen, at selskabet sigtede efter at blive en ‘dynamisk aktie’ præget af nyheder og udvikling.

Det kan du læse mere om her: Danske it-virksomhed klar til at skabe liv på børsen: Vi vil gerne have en dynamisk aktie.

Computerworld var sidste år med til Agillics konference Agillic Summit på Nationalmuseet i København, hvor markedsføringslegenden Colin Shearer forudså en fremtid, hvor markedsføringen bliver styret af datadrevne analyser, der kan forudsige forbrugsmønstre.

Læs mere om det her: Pas på: Marketingstrategier med udgangspunkt i mavefornemmelser kan være direkte farlige

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    KMD A/S

    Teknisk Projektleder

    Nordjylland

    Aller Media A/S

    Developer

    Uspecificeret arbejdssted

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forretningskonsulent med fokus på Forsvarets ERP-løsning, DeMars

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job