Amazon haler kraftigt ind på Apple som verdens mest værdifulde selskab: Står til snart at runde 1.000 milliarder dollar

Amazon haler kraftigt ind på Apple som verdens mest værdifulde selskab. Fortsætter udviklingen overhaler Amazon Apple til august - hvor begge selskaber kan runde en værdi på en billion dollar.

Artikel top billede

Apple har i flere år været verdens mest værdifulde, børsnoterede selskab.

Selskabets markedsværdi er steget med hele 24 procent alene i det seneste år til nu omkring 893 milliarder dollar. Det svarer til 5,4 billioner kroner.

Men Amazon begynder nu at bide Apple i haserne.

Amazon er på alles læber for tiden og udgør for tiden en vigtig udfordrer i mange forskellige markeder, hvor selskabet i kraft af sine massive muskler kan være i stand til at disrupte og true mange etablerede spillere.

Det gælder områder som e-handel, shipping, sundheds-markedet, cloud, kunstig intelligens, datacentre, detail-handel og flere andre.

Amazon er blandt verdens største e-handelsfirmaer og verdens største cloud-firma med Amazon Web Services.

Amazons aktiekurs er steget voldsomt i de senere år.

Læs også: Indsigt: Forstå hvorfor hele it-industrien holder øje med Amazon og AWS – og hvorfor Danmark adskiller sig

I dag har selskabet en markedsværdi på 752 milliarder dollar - 4,5 billioner -  hvilket gør det til verdens tredje-mest værdifulde, børsnoterede selskab.

På andenpladsen - mellem Apple og Amazon - finder vi Googles moderselskab, Alphabet, der er 783 milliarder dollar værd. Det svarer til 4,7 billioner kroner.

Det er altsammen næsten uforståeligt store beløb. 

Amazon haler kraftigt ind

Billedet kan meget vel ændre sig i de kommende måneder.

Amazons aktiekurs er nemlig steget med hele 83 procent i det seneste år, hvor selskabets omsætning er steget kraftigt.

Til sammenligning er Apples markedsværdi altså steget med 24 procent, mens Alphabets markedsværdi er steget med 33 procent.

Kan Amazon fortsætte med samme vækstrate som selskabet har præsenteret i det seneste år, vil selskabet runde en markedsværdi på en billion dollar - altså 1.000 milliarder dollar - engang i august.

Det svarer med dagens dollarkurs til seks billioner kroner og vil gøre Amazon til verdenshistoriens mest værdifulde selskab nogensinde.

Fortsætter Apples markedværdi med at vokse med samme hastighed, som den er vokset med i det seneste år, vil selskabet runde en billion dollar et par uger senere end Amazon.

Alphabet vil med samme vækst-rate runde en markedscap på en billion dollar engang i 2019.

Vil det ske?

Det er selvfølgelig langt fra givet, at selskabernes markedsværdi vil fortsætte med at vokse med samme fart, som vi har set i det seneste år.

Ifølge Reuters forventer Wall Street-analytikere, at Apples aktiekurs vil stige 11 procent i løbet af det kommende år til kurs 195 (dollar).

Læs også: Hvilken cloud-løsning skal du vælge? Her er fordele og ulemper ved cloud-tjenesterne fra Microsoft, Amazon og Google

Det vil i givet fald betyde, at Apple om et år vil være 989 milliarder dollar værd om et år.

Samtidig forventer analytikerne, at Amazons aktiekurs vil stige 10 procent i løbet af det næste år til området omkring kurs 1.700 (dollar), hvilket vil betyde, at selskabet om et år vil være 823 milliarder dollar værd.

Apples kurs er i skrivende stund 176,94 USD, mens Amazons kurs i skrivende stund er 1.551,86 USD.

Læs også:

Der er ingen vej udenom: Google, Facebook og Amazon skal reguleres

Amazon på vej med egen fragttjeneste: Skal tage kampen op med store fragt- og post-firmaer

Her er de otte mest værdifulde varemærker i verden: Alle er tech-virksomheder

Apple på vej med ny rekord: Aldrig i verdenshistorien har et firma tjent så mange penge på et kvartal

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S