Capgemini taber 50 millioner i Danmark

Faldende efterspørgsel inden for it-projekter og tabet af en stor kunde kostede sidste år dyrt for it-konsulenthuset Capgemini, der fik et dansk underskud på 50 millioner kroner. Capgemini forventer ikke større salg i år. Moderselskabet sender nu 53,5 millioner kroner til Danmark for at redde egenkapitalen.

It-konsulenthuset Capgemini har været nødt til at trække på det franske moderselskab for at fortsætte driften i Danmark, efter at det sidste år indkasserede et tab på 50 millioner kroner.

Moderselskabet sender i år 53,5 millioner kroner til Danmark i form af en gældskonvertering på 20 millioner kroner og 33,5 millioner kroner i kontanter, som skal bringe egenkapitalen i plus.

Pengene er nødvendige, fordi Capgemini sidste år blev hårdt ramt af faldende efterspørgsel inden for it-projekter samtidig med, at en større flerårig outsourcing-opgave udløb i løbet af 2003. Selskabet afviser at oplyse, hvem den mistede kunde er.

31 har fået fyreseddel

Allerede i maj sidste år betød det, at selskabet måtte vinke farvel til 31 medarbejdere, og samlet set havde Capgemini sidste år 17 millioner kroner i udgifter til fyringer.

Nedgangen i markedet og tabet af den store kunde betød, at omsætningen faldt med 21 procent til 303 millioner kroner. Capgemini forventer ikke, at salget stiger i år, men håber derimod på et bedre driftsresultat.

Capgemini Danmark A/S Årsregnskab
Millioner kroner20032002
Omsætning303,5384,8
Resultat før finansielle poster-45,38,4
Resultat før skat -45,98,6
Resultat-50,25,8
Egenkapital-24,925,3
Antal ansatte336380
- 2002 og 2003 har været hårde år, men jeg er sikker på, at vi har overstået det værste. Vi ser nu, at forretningen går frem, og vi håber på et plus på bundlinjen i år, siger John Jaques, administrerende direktør for det danske selskab.

Han overtog chefposten for nylig, da direktøren siden 1997, Tim Wolff Jacobsen, blev forfremmet til vicedirektør for forretningsudvikling i Nordeuropa og Asien.

Selskabet forventer i løbet af i år at fusionere med det danske søsterselskab Cap Gemini Telecom Media & Networks, så der fremover kun vil være ét Capgemini-selskab på det danske marked.

Fokus på offentlig sektor

Capgeminis fokus er på den offentlige sektor og virksomheder inden for finans, energi og telekom. I fremtiden forventer John Jaques, at selskabet også vil fokusere på markedet for distribution og detailhandel.

Allerede for nogle måneder siden gennemgik Capgemini et hamskifte, som har betydet et nyt logo og farvel til mellemrummet i selskabets navn.

På verdensplan har koncernen skiftet navn fra Cap Gemini Ernst & Young til Capgemini, fordi licensaftalen om brugen af Ernst & Young-navnet er udløbet.

Navnet opstod, da Cap Gemini i 2000 fusionerede med management-afdelingen af Ernst & Young. I Danmark har selskabet på grund af lokale aftaler ikke brugt Ernst & Young-navnet.

DHI A/S

Senior Backend Developer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job