Google: Android er verdens mest sikre styresystem (hvis du har den rigtige version)

Den nyeste version af Android er verdens mest sikre styresystem, lyder det fra Google, der har skruet gevaldigt op for sikkerheds-initiativerne i de seneste år. Eneste hage er, at blot en procent af verdens to milliarder Android-brugere i dag anvender seneste version.

Artikel top billede

Der har gennem årene været mange historier fremme om, at Android skulle være meget sårbar og usikker over for alverdens hackerangreb.

Men anvender du en smartphone eller tablet-computer med det seneste version af Android, kan du åbne lettet op.

Den nyeste version af Android er nemlig blandt verdens sikreste styresystemer overhovedet.

Sådan lyder konklusionen i Googles nye års-rapport om sikkerheds-niveauet i Android, som du finder her: Android Security 2017 Year in Review

Ifølge Google er sikkerheden i Android blevet forbedret markant gennem en kombination af nye features som Google Play Protect og Instant Apps, selskabets dusør-program til dusør-sultne hackere samt machine learning.

Det har ført til, at Android 8 har ‘opnået et beskyttelses-niveau, der nu er førende i industrien.’

Bagsiden af medaljen er, at det kun gælder Android 8 - eller Oreo, som Google også kalder den nyeste version.

Oreo kører på Googles egne Pixel-telefoner samt på Samsungs Galaxy 9.

Mange vil aldrig blive opgraderet

Værre ser det ud, hvis man anvender en af de mange Android-telefoner, som aldrig vil blive opgraderet til Oreo.

Ifølge udgave-oversigten for de forskellige Android-versioner, kører Oreo for tiden på omkring en procent af verdens Android-telefoner.

Mest udbredt er Marshmallow (28 procent) og Nougat (22 procent).

Ifølge Google findes der i alt omkring to milliarder Android-enheder i verden.

Selskabet arbejder ifølge sikkerhedsrapporten på at få gjort flere Android-telefoner sikre - blandt andet med det såkaldte Project Treble og de nye Pixel-telefoner.

Google fremhæver også de ‘rene’ versioner af Android, nemlig Android One og Android Go, som ikke gennemgår tilretninger hos de enkelte smartphone-producenter.

Et af de store sikkerhedsproblemer har været Androids app-verden.

Her spiller Google Play Store en vigtig rolle.

Opdateret

Google opdaterede i fjor butikkens sikkerheds-foranstaltninger med indførelsen af Google Play Protect, der automatisk sikkerheds-tjekker apps, før de downloades til brugernes enheder.

Ifølge Google har det ført til, at risikoen for at downloade inficerede apps fra Google Play Store er halveret i forhold til 2016 - fra 0,4 procent til 0,2 procent.

Det betyder, at risikoen for at downloade en inficeret app ifølge nu er “mindre end risikoen for at en asteroide rammer jorden.”

Mest alvorligt har tidligere været muligheden for at downloade apps fra tredjeparts-udbydere til Android-telefonerne.

Her har mange steder været berygtede for at være hjemsted for alverdens malware-inficerede og skadelige apps.

Google peger da også selv på, at den måske største forskel i Android 8 er netop håndteringen af apps fra app stores uden for Google Play.

Tidligere har Android-brugerne ret nemt kunne give permant grønt lys til installation af fremmede apps. I Oreo bliver det noget sværere og kræver specifik tilladelse fra gang til gang.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Softwareudvikler

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    IT-Forsyningen I/S

    It-arkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car