Kapitalfond går i gang med total gennemgang af EG - salg nærmer sig

Kapitalfonden Axcel, der ejer EG, går i gang med en total gennemgang af selskabet. Fonden vil sandsynligvis sælge EG i 2019.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal)

Kapitalfonden Axcel går i gang med en total gennemgang af EG - et såkaldt strategisk review, som skal kaste lys over selskabets nuværende status fra a til z.

Det oplyser Axcel-partner Christian Bamberger Bro til ITWatch..

Kapitalfonde beholder typisk deres investeringer i en kortere årrække, hvor fokus er lagt på at trimme og værditoptimere, hvorefter de sælger investeringerne videre.

Axcel købte EG for fire år siden.

Og tiden nærmer sig nu, hvor kapitalfonden vil sælge EG videre. Det kommer sandsynligvis til at ske i 2019. Og mest sandsynligt er en børsnotering.

“Vi nærmer os at tænke exit. Vi har ikke lagt en decideret tidsplan, og vi har ikke travlt, for det går fint nu, efter vi har afviklet KY,” siger Christian Bamberger Bro til ITWatch.

KY står for Kommunernes Ydelsessystem. EG trak i 2017 i nødbremsen, efter det stod klart, at selskabet havde kurs direkte mod en ny offentlig it-skandale, og Kombit truede med at opsige samarbejdet på grund af voldsomme forsinkelser.

EG skulle ifølge aftalen have leveret Kommunalt Ydelsessystem til kommunerne i slutningen af i år, men indtil videre vil leverancen tidligst finde sted i midten af 2019.

Du kan læse mere om dette fejslagne EG-projekt her: Nyt stort underskud på 367 millioner kroner til EG: Rammes hårdt af katastrofalt kommunalt it-projekt

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Statens IT

Teamkoordinator til databaseteam

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest