Danske hjemmesider får del i Google-penge

Verdens mest populære søgemaskine, Google, er klar med sit annonceprogram Adsense i Danmark. Søgegiganten vil have danske hjemmesider til at vise netannoncer mod at få del i indtægterne. Dansk ekspert mener, at tiltaget kan true de traditionelle bannerannoncer. Han spår Google stor succes.

Søgemaskinefirmaet Google er klar med annonceprogrammet Adsense i Danmark.

Tiltaget betyder, at annoncer baseret på søgeord breder sig fra Googles egen hjemmeside til de tusinder af de danske websites, som melder sig til ordningen.

Rasmus Sørensen er søgemaskine-specialist hos firmaet Notabene, og han mener, at Googles indtog i Danmark kan presse de etablerede bannerannoncer.

Afgørende medie

- Det er et afgørende medie, der har haft kæmpe succes i udlandet, fordi Gud og hvermand kan gå ind og blive partner på det. Google er blevet et annoncemedie, som virkelig tager kampen op mod de traditionelle annoncemedier, siger han.

Google gjorde sit oprindelige indtog på annoncemarkedet i begyndelsen af 2002 med programmet Adwords. Her betaler virksomheder for annoncer, som vises til højre på skærmen ved søgninger på Google.

Det er den samme teknologi, som Google nu tilbyder ejerne af danske hjemmesider.

Googles fordel er, at selskabet bruger sin eksisterende teknologi til at kigge på hjemmesiden og ud fra indholdet indsætte relaterede annoncer.

Afregningen baseres på antallet af klik på annoncerne, så de danske partnere har stor interesse i, at annoncerne bliver så relevante som muligt for de besøgende.

Omvendt får Google et bedre salgsargument over for sine annoncekunder, fordi netannoncer når ud på mange flere sider og ikke kun ved søgninger på Google.

Ukendt fordeling

Google vil ikke afsløre, hvor stor en del af annonceindtægterne, der sendes videre til partnerne.

Ifølge Rasmus Sørensen kan indtjeningen snildt konkurrere med indtjeningen på traditionelle bannerannoncer.

- Der er en ret god fordeling af indtægter mellem websiden og Google, og der bliver tjent mange penge på Adsense i øjeblikket, siger Rasmus Sørensen.

Han vil fremover selv anbefale Adsense-programmet til kunder, der har hjemmesider med meget trafik og relevant indhold.

Google er for tiden på vej mod en børsnotering i USA, som forventes at indbringe selskabet helt op mod 160 milliarder kroner.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Senior it-projektleder med international sigte til Koncern It

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S