De dumme halvdigitale løsninger er glohede lige nu - det er der alle de fede ting sker

Indrøm det: Traditionel it er blevet lidt kedelig. Til gengæld er de dumme, halvdigitale løsninger glohede lige nu.

Artikel top billede

Eksempel på augmentet reality-funktion i den nye Mercedes. Foto: Lars Jacobsen. (Foto: Lars Jacobsen)

Forleden stod jeg op klokken 04:45 og rejste med to fly, en bus og til sidst en båd for at ankomme til Trogir i Kroatien.

Formelt tog jeg af sted for at prøve den nye Mercedes A-klasse, som er en helt fin og velkørende bil.

Men reelt drog jeg sydpå for at møde det nye it-system kaldet MBUX, som fremover vil møde ejere af nye Mercedes-biler, når de trykker på startknappen.

Det er et supersmart system med indbygget alt-muligt - lige fra synkroniserede individuelle profiler mellem flere biler til sensorer, der sikrer, at du ikke uforvarende åbner bildøren op i hovedet på en hurtigkørende cyklist.

Systemet har desuden Amazon Alexa-integration, der kan fortælle dig, hvor din bil er, og et fancy augmented reality-system, som via live-video viser, hvordan du skal placere dig på vejen for at nå den næste afkørsel.

Samtidig kan du nemt leje eller låne din bil ud.

Du kan åbne bilens låse og aktivere ekstranøglen fra den anden side af Jorden, og du kan sikre dig mod uautoriseret brug ved at deaktivere ekstranøglen fredag klokken 12:00 - eller hvornår det nu passer dig.

Det er godt tænkt, og det viser, hvilke kvantespring fremad bilbranchen har taget på få år. Dels teknologisk, men mest af alt i mindset.

Bilen er langtfra en ø - men i stedet en spændende rullende teknologisk maggiterning komplet med API'er og hackatons.

Turen til Kroatien og mødet med svenske Ola Källenius, som er ansvarlig for Group Research and Mercedes-Benz Cars Development, fik mig i virkeligheden til at tænke over, hvor spændende tech-udviklingen er uden for det, vi traditionelt ser som tech-branchen.

Lad os se det i øjnene: Pc’er bliver helt forudsigeligt 10 procent hurtigere hvert år, telefoner er dyre og kedelige, og din bærbare ligner den bærbare, du havde i 2008.

Faktisk er den mest spændende it-dims på markedet en lille sort skærmløs kasse fra Amazon til under 350 kroner, som har fanget Google, Apple, Microsoft og Amazon i endnu et dyrt våbenkapløb.

Det er hårde vilkår for en klassisk teknologientusiast.

Til gengæld er det en kilde til konstant begejstring – og forretningsmæssig inspiration - at se, hvordan teknologierne nu for alvor vinder indpas på alle de områder, hvor kedelige og dumme halvdigitale løsninger før herskede.

Spørg bare Grundfos, som fra en position som verdens førende producent af vandpumper vil være førende leverandør af vand som en service.

Det kan du læse mere om her: Mød manden der skal kickstarte innovationen hos Grundfos: I fremtiden skal vi ikke blot sælge pumper, men adgang til vand.

Den fine betegnelse for den udvikling er, at operational technology (OT) smelter sammen med information technology (IT).

Det er rigtigt. Og det er derfor, nogle af de mest spændende og lærerige beretninger om digitalisering kommer fra den aktuelle og glohede sammensmeltning.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S