Så mange penge bruger det offentlige på it

Der bliver brugt milliarder af kroner på it i det offentlige. En ny opgørelse fra Udbudsvagten viser hvor mange. Se tallene her.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

13,6 millarder kroner brugte det offentlige på it i 2017.

Det viser tal fra Udbudsvagten, der løbende indsamler tal for pengestrømmen mellem det offentlige og det private.

I 2016 lå det beløb på 13,4 milliarder kroner, men det kan dog ikke sammenlignes, da Roskilde og Sorø Kommuner endnu ikke er inkluderet i tallene fra 2017.

Faktum er dog, at det offentlige på et år har brugt minimum 200 millioner kroner mere på it i 2017 end i 2016.

Læs mere: Slår alle rekorder: Så meget omsætter den danske it-branche for

Flest penge på it-konsulenter

Opgørelsen over, hvor mange penge det offentlige bruger på it, er fordelt over de fire kategorier:

  • It-konsulenter.
  • Udgivelse/udvikling af software.
  • Engroshandel med it-udstyr.
  • Informationstjenester.
Langt de fleste offentlige kroner bliver kastet efter kategorien it-konsulenter, hvor det offentlige i 2017 brugte omkring 9,5 milliarder kroner.

Den næststørste post indtager Engroshandel med it-udstyr, som står for omkring 3,3 milliarder kroner i 2017. Det marked er domineret af Atea, der sidste år sendte fakturaer for omkring 1,34 til det offentlige.

Det kan du læse mere om her: Så tungt sidder Atea på det offentlige hardware-marked: Er fire gange større end den næststørste leverandør

Herefter følger henholdsvis Informationstjenester, der koster det offentlige 432 millioner kroner, og Udgivelse/udvikling af software, der koster det offentlige 390 millioner kroner.

Det offentlige har 5.327 it-leverandører

Udbudsvagten oplyser desuden, at ikke mindre end 5.327 it-firmaer leverer produkter til det offentlige.

Klart størst er antallet af it-konsulentfirmaer. Ikke mindre end 3.085 konsulentfirmaer blev nemlig i 2017 hyret ind af det offentlige.

Det samme gælder 1.265 software-firmaer, 535 hardware-forhandlere og 442 leverandører af såkaldte ‘informationstjenester.’

“Vi ser et bredt felt af it-virksomheder, hvor alt fra de helt store til de små og fra generalisterne til de meget specialiserede firmaer byder ind med løsninger til det offentlige. Det viser om noget, at det i den grad summer af digitalisering i hele samfundet,” lyder det fra Birgitte Hass, administrerende direktør i IT-Branchen.

Læs mere her: Disse it-virksomheder leverer mest til de danske kommuner: Ny virksomhed maser sig ind i toppen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    BEC

    Risk Officer

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    Developer

    Uspecificeret arbejdssted

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job