Som spritny CIO for DSV fik Jesper Riis til opgave at skaffe 300 millioner kroner og overtage 23.000 ekstra brugere

Nomineret til Årets CIO 2018: Kort efter Jesper Riis satte sig i CIO-stolen hos DSV, begyndte DSV at forberede et gigantisk opkøb af en konkurrent. Det gav den nye CIO ansvaret for at finde et trecifret millionbeløb i synergier og sætte gang i oprettelsen af 23.000 nye specialiserede brugere. Det har ikke blot krævet mange timer, men også en særlig opskrift.

Artikel top billede

Foto: DSV (Foto: Copyright 2017 SEES media / Ulrik M. Eriksen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • En tur i maskinrummet hos DSV´s CIO, der stod for en sammenlægning i forbindelse med et gigantisk opkøb.
  • Et bedre billede af en af de nominerede til Årets CIO 2018.
1.219
6:15 min
Knapt havde Jesper Riis placeret bagdelen i CIO-stolen hos den danske logistikvirksomhed DSV, før en kæmpe opgave havnede på hans bord.

Ikke nok med at han skulle danne sig et overblik over og udforme en strategi for DSV's enorme forretning, han skulle også gøre klar til den den gigantiskebølge af opgaver, der var på vej til at skylle ind over kanten til kontoret.

Ganske få måneder efter, at han var tiltrådt, gik DSV for alvor ind i opkøbet af en af de andre store spillere på markedet - UTI. Det betød, at antallet af brugere og it-folk under Jesper Riis mildest talt eksploderede.

"Da jeg begyndte hos DSV, havde jeg ansvaret for

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen