CIO Kristian Hjort-Madsen har spredt PFA's it ud i alle mulige retninger for at få mere kog i gryden: "Jeg tror simpelthen ikke på, at vi it-folk tænker visionært nok"

Nomineret til Årets CIO 2018: Hos PFA skal it-chefen ikke forretningsudvikle. Han skal sørge for, at hele organisationen tænker digitalt fra starten. CIO Kristian Hjort-Madsen har nemlig ikke alle de gode idéer selv.

Artikel top billede

Kristian Hjort-Madsen er CIO hos PFA, men har tidligere været hos både Finansministeriet og BEC.
Foto: PFA (Foto: PFA)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Et andet bud på, hvordan man som CIO bidrager til forretningen.
  • En beretning fra PFAs digitale omstilling, der har krævet digital tankekræft fra hele organisationen.
1.424
7:15 min
"Som CIO skal du være med til at udtænke forretningens fremtid."

Sådan lyder mantraet, vi har hørt igen og igen de seneste år.

Men hos PFA er det lige modsat.

Her skal it-chefen ikke selv tænke de store tanker, men derimod som en anden udenrigsminister rejse rundt og sørge for, at organisationen tænker, tegner og udvikler fremtidens forretning med "digitalt" som dens modersmål.

Det er Kristian Hjort-Madsen, der har ministertaburetten i domicilet i Nordhavn i København.

Han erkender, at hverken han selv eller hans afdeling har store nok idéer eller visioner til alene at skabe

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

IT-driftskonsulent til Linux-baserede platforme

Københavnsområdet

Statens IT

Migration Manager til SIT Cloud

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,