Hun brændte hele Børsens digitale hus ned: "Vi var fuldstændigt låst i vores backend-systemer. Det var dybt umoderne. End of life"

Nomineret til Årets CIO 2018: Ann Fogelgren-Pedersen har på under et år skulle udskifte samtlige nøglesystemer og bygge et helt nyt digitalt hus hos Dagbladet Børsen. Den udfordring har sikret hende et nyt job samt en plads blandt de fem nominerede til Årets CIO 2018.

Artikel top billede

Ann Fogelgren-Pedersen, CIO på Dagbladet Børsen, er nomineret til Årets CIO. Fra juni skifter hun en lignende stilling på Berlingske Media. Foto: Christoffer Lund-Hansen

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i hvor galt det stod til med den digitale infrastruktur hos Dagbladet Børsen
  • Find ud af hvordan Ann Fogelgren-Pedersen tacklede den udfordring
  • Se hvilke systemer og platforme, der blev opgraderet
  • Lær om hemmeligheden bag at lave en massiv digital transformation uden at øge omkostningerne
  • Tjek Ann Fogelgren-Pedersen nye job
1.959
10 min
"Da jeg åbner kassen herinde, ser jeg, at alle vores store systemer - alt fra CMS-systemerne til hele den kommercielle platform - er forældede. Vi kan faktisk ikke bygge på det. Vi er fuldstændigt låst i vores backend-systemer. Det er dybt umoderne. End of life."

Den kritiske diagnose stilles af Ann Fogelgren-Pedersen i november 2016.

Hun har netop droppet sin stilling i Oticon for at blive den første CIO i Dagbladets Børsens historie.

Her er den bundne opgave at lede mediehusets radikale digitale transformation, der indebærer, at alle virksomhedens nøglesystemer skal udskiftes parallelt og flyttes fra at være on-premise til at være 100 procent cloud-baserede.

Alligevel bliver Ann Fogelgren-Pedersen overrasket over, hvor slemt det egentlig står til hos Børsen.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S