Iværksætterformand advarer: Vi taber kampen om de udenlandske talenter

Danske opstartsvirksomheder kommer til at tabe kampen om de udenlandske talenter til London, Stockholm og Silicon Valley, hvis ikke politikerne griber ind, lyder advarslen fra den nye formand for regeringens iværksætterpanel.

Artikel top billede

De danske politikere bør reagere, hvis ikke danske opstartsvirksomheder skal tabe kampen om de udenlandske talenter til andre lande.

Det fortæller formanden for regeringens iværksætterpanel til Finans.

“Stigningen i den veluddannede arbejdsstyrke fra udlandet er bremset meget kraftigt op, og det er ikke godt, med øje for at behovet er stigende,” siger Tommy Andersen til erhvervsmediet og fortsætter:

“Det er en speciel gruppe medarbejdere, vi her skal tiltrække til Danmark. Det er nemlig den gruppe, som kan få et arbejde overalt i verden. De selskaber, vi snakker om her, kan også etablere sig overalt i verden, og lige nu er den frihed desværre ikke til vores fordel.”

Ændringer af særordninger

Ifølge Finans viser tal fra erhvervsministeriet, at inden for de tre særordninger der i dag er etableret for at få udenlandskarbejdskraft til Danmark, nemlig beløbsordningen, forskerordningen og positivlisten, så har man de seneste 62 år kun set en stigning i antallet af folk fra tredjeverdenslande der kommer til Danmark for at arbejde.

Derfor fremlægger iværksætterpanelet en række forslag, der skal gøre det lettere for danske virksomheder at tiltrække de talentfulde udlændinge.

Panelet forslår blandt andet, at man tæller aktieoptioner og medarbejderaktier med i opgørelsen af minimumsindkomsten i forskerskatteordningen, og at man sænker den såkaldte minimumsgrænsen beløbsordning.

“Hvis vi er i stand til at gøre det nemmere at demokratisere ejerskabet i vores startups og samtidig beregne det ind i de beløbsgrænser, der gælder, når man skal hente medarbejdere fra udlandet, så rammer vi to positive ting på en gang; at de mindre virksomheder ikke skal reservere så meget af deres ofte begrænsede likviditet til løn, og at de får nemmere ved at rekruttere den bedste arbejdskraft. Samtidig er det en velkendt model i bl.a. Silicon Valley, og andre tech-hotspots,” siger Tommy Andersen til Finans.

Begejstring hos regeringen

Forslagene bliver taget godt i mod hos regeringen, hvor erhvervsminister Brian Mikkelsen (K) godt mener, at forslagene kan blive ført ud i livet.

“Det er nogle medarbejdere, som vi ellers ikke kan rekruttere. Mange af disse startups kan endda ikke tilbyde de lønninger, der skal til, for at komme op over beløbsgrænsen. Forslagene vil betyde, at man som virksomhed kan tiltrække udlændinge under ordningen igen. Det vil betyde, at flere virksomheder bliver i Danmark,” siger ministeren til Finans.

Også uden for regeringen er der optimisme om forslagene. Socialdemokratiets integrations- og udlændingeordfører, Mattias Tesfaye, siger til avisen, at han gerne vil kigge på forslagene.

“Vi er meget interesserede i at diskutere, hvordan vi sikrer gode vækstvilkår for vækstvirksomhederne. Der er ingen grund til at ligge skjul på, at adgangen til udenlandsk arbejdskraft er et vigtigt element. Men der skal være balance i det i forhold til resten af arbejdsmarkedet,” siger Tesfaye.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job