Ny sikkerhedschef i KMD: Det er et succeskriterium, at I ikke hører mere fra mig

KMD er i gang med en transformation, og det kræver en omstilling i it-sikkerheden, lyder det fra Carsten Hvid Challet, der 1. maj skiftede jobbet ud hos GlobalConnect med titlen som sikkerhedschef for KMD.

Artikel top billede

KMD står over for en transformation når det kommer til it-sikkerheden, lyder det fra Carsten Hvid Challet, der 1. maj blev ny sikkerhedschef hos selskabet.

“KMD er inde i en spændende transformation for øjeblikket og har været det de senere år, fra at fokusere på kommunedata, bevæger KMD sig mere over i at være et udviklingshus og det private marked. Specielt inden for finans- og forsyningssektoren,” siger Carsten Hvid Challet og fortsætter:

“Det, synes jeg, er nogle spændende områder, fordi de har meget store datamængder, som skal håndteres, hvilket KMD er gode til. Men det kræver også, at vi tænker sikkerhed på en ny måde ud fra det trusselbillede, vi oplever i øjeblikket, hvilket jeg synes er en spændende udfordring.”

Læs også: Konkurrenterne æder sig ind på KMD efter monopolbruddet: "Det kunne være rart at have vundet et enkelt eller to systemer mere"

Han ser derfor en masse udfordringer, som han skal i gang med hos KMD. Han peger særligt på, at der er brug for at opdatere it-sikkerheden hos KMD.

Jo mindre omtale jo bedre

For Carsten Hvid Challet er det klart, at ingen omtale er bedre end noget omtale overhovedet.

“Man kan roligt sige, at jo mindre opmærksomhed, der er omkring vores it-sikkerhed, jo bedre. Vi har ikke nogen grund til at gøre os specielt bemærket omkring vores sikkerhed,” siger Carsten Hvid Challet.

Han tror nemlig på, at det kun vil være til gavn for de it-kriminelle, hvis der kommer offentligt fokus på KMD's sikkerhedssystemer.

Læs også: KMD vil ikke stille op til interview efter kæmpenedbrud har kostet Roskilde Kommune 82.500 filer: I stedet har vi modtaget en mail

Så dit succeskriterie er at, der kommer mindst muligt fokus på KMD’s sikkerhed?

“Det er naturligvis et succeskriterium, at der ikke kommer fokus på vores sikkerhed, fordi så kører alt, som det skal.”

“Systemerne har været låst meget fast”

Noget af det Carsten Hvid Challet skal tage fat på hos KMD, er tilgængeligheden. Udviklingen har længe bevæget sig hen imod at medarbejderne har brug for at arbejde mere på¨deres mobileenheder og egne computeren. Det stiller krav til, hvordan KMD's sikkerhedssystemer operer.

“Der skal ske en transformation, fra at systemerne har været låst meget fast, og vi kun har skulle ”beskytte” alt indenfor murene, til at understøtte nye teknologier og nye måder at arbejde på. for eksempel flere datterselskaber og flere samarbejdspartnere.”

Carsten Hvid Challet kommer til at løfte en tung sikkerhedsarv. KMD er nemlig gået fri for større hackerangreb, som eksempelvis det, der sidste år ramte Mærsk.

Ifølge den nye sikkerhedschef, så er det dog ikke alene et spørgsmål om talent. I de her situationer handler det også om at være heldig.

“Heldigvis er KMD gået fri for større sikkerhedsbrud, og det håber jeg, vi kan fortsætte. Jeg tror, alle selskaber mærker, at den verden har flyttet sig. Fra den enkelte hacker eller mindre grupper, til i dag, hvor det enten er store organisationer, der er ude efter at tjene penge eller statssponsoreret hackerangreb,” siger Carsten Hvid Challet.

Større fokus på indre sikkerhed

Han mener dog, at det er afgørende at man lægger fokus det rigtige sted, hvis man som virksomhed vil undgå at blive ramt af et større hackerangreb.

“Markedet begynder at flytte sig. I dag er der en trend i, at den ydre sikkerhed for eksempel bliver mere simpel i forhold til tidligere, hvor man brugte mange forskellige leverandører. Efter devisen, jo mindre kompleks, jo færre fejl begås der, jo lettere er den at holde styr på og dermed bliver den tit mere sikker,” forklarer Carsten Hvid Challet og fortsætter:

“Samtidig flytter man fokus til indersiden af netværket for hurtigere at kunne opdage, når man er blevet kompromitteret, så man kan isolere skaden, lave forencis og få ryddet op.”

Han understreger, at man ikke kan undgå at blive ramt, og derfor skal man heller ikke bruge alle sine kræfter på at forsøge at holde malware ude af sine systemer, men hellere at begrænse de skader, der unægteligt vil komme.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Red Barnet

    IT Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job