Telia havnet i millionslagsmål med to mangeårige leverandører: Kalder ophævelse af kontrakt for 'svineri'

To af teleselskabet Telias mangeårige - men nu tidligere - samarbejdspartnere har stævnet Telia for 153 millioner kroner, efter at Telia har ophævet kontrakter om salg af erhvervsabonnementer. Direktør kalder det 'svineri', men Telia tager det roligt.

Artikel top billede

Telemarketingfirmaerne Teleworks og Media-Invest er havnet i et millionslagsmål med Telia, som de to firmaer i de seneste 13 år har solgt erhvervsabonnementer for, skriver Børsen.

Telia valgte i begyndelsen af året at afbryde samarbejdet og droppe kontrakten med de to firmaer, men det mener de to selskaber ikke er i orden. Teleworks og Media-Invest har derfor stævnet Telia for i alt 153 millioner kroner.

Sagen er ikke berammet endnu, og det ærgrer administrerende direktør og ejer af Media-Invest, Thomas Rasmussen. Han ejer desuden også Teleworks sammen med Sune Olsen.

"Det er super trist, for stod det til mig, var jeg klar til, at vi stod i retten i morgen, fordi det der er noget svineri," siger han til Børsen.

Telias pressechef Rasmus Avnskjold siger, at det afbrudte samarbejde skyldes forretningsmæssige årsager, og at Telia “har rigtig god grund til at stoppe samarbejdet”.

Han vil ikke over for Børsen sige, om Telia i stedet vil insource den del af forretningen eller overlade salget af erhvervsabonnementer til andre aktører.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

Center For IT og Medicoteknologi

Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S