Telenor aktiverer sin første 5G-baserede mast herhjemme i midten af København: Her er Telenors 5G-plan med masten

Telenor er klar med selskabets første mast baseret på 5G-teknologi herhjemme, som selskabet nu tænder for i det indre København. Og mange flere er på vej. Man vil med den rette telefon 'kunne få en del af den brugeroplevelse, der er i 5G," fortæller udviklingsdirektør Peter Ditlev Nødbak til Computerworld.

Artikel top billede

Udviklingsdirektør Peter Ditlev Nødbak. Foto: Telenor (Foto: Photo: LARS NYBOELL)

Premium Kun for abonnenter
Telenor aktiverer selskabets første mast herhjemme, der er baseret på 5G-teknologi med mulighed for hastigheder på op mod 1Gb/s.

Den avancerede mast befinder sig på toppen af en ejendom i Dronningens Tværgade klods op og ned af Kongens Have i det indre København.

Masten kan ifølge Telenor “levere datahastigheder med helt op til 1 Gbit/s - den enorme hastighed og kapacitet i mobilnetværket er det første skridt mod fremtidens aktive 5G-netværk.”

Men det betyder ikke, at alle københavnerne og andre, der færdes i det indre København, af den

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS