Devoteam i stort opkøb: Fordobler antallet af medarbejdere

Konsulenthuset Devoteam er ude i et stort opkøb, der fordobler medarbejderstaben i Danmark. Det er det svenske selskab Jayway, der bliver en del af den danske virksomhed.

Artikel top billede

Fra venstre: Søren B. Sørensen (viceadministrerende partner hos Devoteam, Philip Kron (group CEO for Jayway), Søren Nielsen (administrerende partner i Devoteam) og Lars Cimber (studio lead i Danmark).

Virksomheden Devosteam skal nu mere end at rådgive virksomheder om digital tranformation. Selskabet køber nemlig det svenske softwareselskab Jayway.

Det oplyser Devoteam.

Og det er netop behovet for at kunne tilbyde kunderne mere end bare rådgivning der er baggrunden for opkøbet.

“Vi har manglet evnen til at kunne demonstrere de konkrete muligheder inden for den digitale verden og hurtigt få etableret digitale løsninger. Det kræver, at vi udvider vores kompetencer og discipliner, og det har vi nu gjort,” lyder det fra Søren B. Sørensen, viceadministrerende partner Devoteam, i en pressemeddelelse.

Opkøbet er tilsyneladende heller ikke nogen lille investering.

Jayway har nemlig i dag 240 medarbejdere og dermed fordobler Devoteam antallet af medarbejdere efter opkøbet.

Navneskift på vej

Opkøbet træder i kraft fra 5. oktober i år, men opkøbet betyder ikke, at Jayway bliver lagt under Devoteam.

I stedet skifter selskabet navn til Jayway by Devoteam.

“Jayway har en kreativ tech-kultur, som virkelig dygtige og kompetente folk flokkes til. Vores ønske og intention er at udvikle os sammen uden at give køb på vores respektive værdier,” lyder det fra Devoteam i pressemeddelelsen.

Med opkøbet kommer Devoteam samtidig ind på det svenske marked, hvor det danske konsulentfirma ikke er til stede i dag.

Selskabet oplyser ikke, hvad prisen har været for den svenske softwarevirksomhed.

Devoteam oplyser til gengæld at man med opkøbet forventer at kunne øge omsætningen i Skandinavien til 150 millioner euro, eller omkring 1,1 milliard kroner.

I dag har Devoteam en omsætning på 80 millioner euro.

Det svarer til knap 600 millioner kroner.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS