Alle verdens store browsere på vej til at droppe krypteringsprotokollerne TLS 1.0 og TLS 1.1

Om halvandet år er det slut med den vigtige krypteringsprotokol TLS. Her slutter de altdominerende browsere i verden nemlig med at understøtte protokollen.

Artikel top billede

Selskaberne bag de fire altdominerende browsere i verden vil i begyndelsen af 2020 ophøre med at understøtte krypteringsprotokollerne TLS 1.0 og TLS 1.1.

Det meddeler de i det, der ligner en koordineret kampagne, der sigter mod en for alle at lægge de gamle krypteringsprotokoller i graven.

TLS står for ‘transport layer security’ og er efterfølgeren til den nok mere kendte SSL (‘secure socket layer’)-protokol.

Protokollerne anvendes til at sikre data-kommunikation mellem browsere og destinations-servere.

Det er denne sikring, der gør, at der dukker et 's' op efter 'http', når du går ind på sikrede websites.

Mozilla, Apple, Google og Microsoft

De fire selskaber er Mozilla, Apple, Google og Microsoft med Google som det klart største browser-selskab. Tilsammen har disse fire selskaber end global markedsandel på mere end 85 procent af browsermarkedet.

Og samme melding kommer nu fra de øvrige tre store browser-firmaer.

“I marts 2020 disabler Firefox understøttelsen af TLS 1.0 og TLS 1.1,” lyder det fra Mozilla i denne meddelelse.

Her skriver Mozilla, at TLS fylder 20 år i 2019.

“TLS har beskyttet milliarder af forbindelser mod aflytning og angreb,” lyder det fra Mozilla.

Selskabet har ikke noteret specifikke problemer med TLS 1.0, men “mange design-aspekter er hverken så stærke eller robuste, som vi ønsker set ud fra det, som internettet er i dag. Og vigtigst af alt understøtter TLS 1.0 ikke moderne krypterings-algoritmer,” lyder det fra selskabet.

Apple: Kræver moderne og sikre versioner'
Fra Apple, der står bag Safari-browseren, kommer der en tilsvarende melding.

Ifølge selskabet kræver det ‘moderne og sikre versioner’ af protokollen, hvis data skal beskyttes, og det kræver, at ‘applikationer flyttes væk fra TLS 1.0 og 1.1.

“Nu er tiden inde til denne transition. Vi afslutter derfor understøttelsen af TLS 1.0 og 1.1 fra Safari i opdateringer til Apple iOS og macOS med start fra marts 2010. Firefox, Chrome og Edge planlægger også at droppe TLS 1.0 og 1.1 på dette tidspunkt,” skriver Apple i denne meddelelse.

Microsoft, der står bag Edge-browseren, kommer med en næsten enslydende melding i denne besked.

Google vil begynde at fjerne protokollerne fra og med Chrome 72, der er planlagt til at blive udsendt i januar 2019. De gamle protokoller vil være helt væk fra og med Chrome 81, der kommer i marts 2020.

Dog vil virksomheder kunne forlænge TLS 1.0 og TLS 1.1 indtil januar 2021 manuelt.

Istedet for TLS 1.0 og TLS 1.1 vil de fire selskaber satse på TLS 1.2 og TLS 1.3.

TLS 1.3 blev færdigdefineret som standard i august af Internet Engineering Task Force (IETF), som er organisationen bag de frivillige standarder bag internettet.

Alle de fire browsere understøttere i dag TLS 1.2 og Chrome og Firefox har allerede åbnet for understøttelse af TLS 1.3.

I dag fungerer langt de fleste af verdens websites allerede med TLS 1.2.
Ifølge Microsoft kører under en procent i dag faktisk på TLS 1.0 og TLS 1.1. Mozilla siger 1,2 procent, mens Apple er kommet frem til 0,4 procent.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job