Politiet har haft rod med backup-løsning: Gemte ulovligt nummerpladedata i dobbelt så lang tid som tilladt

I over seks måneder har politiet gemt data fra automatisk nummerpladegenkendelse (ANGP) i dobbelt så lang tid, som loven foreskriver.

Artikel top billede

Politiet har haft rod mod en midlertidig backupløsning.

Data fra automatisk nummerpladegenkendelse (ANGP) - det vil sige de personoplysninger, der er knyttet til en nummerplade - er ulovligt blevet gemt hos Politiet i dobbelt så lang tid, som de må.

Personoplysningerne kan være blevet gemt i op til 60 dage, mens politiet ifølge loven kun har lov til at gemme dem i det halve, hvorefter data skal slettes.

Det fremgår af et svar fra justitsminister Søren Pape Poulsen (K) til Folketingets retsudvalg 24. september 2018, skriver Version2.

Der er specifikt tale om data, filmet af politiets ANGP-kameraer i en fokuseret indsats mellem 5. december 2017 og 17. juni 2018, hvor politiet havde en midlertidig backup-løsning i drift.

Læs også: Politiet erkender problemer med anmeldelsesportal: “Ellers må man jo printe det ud eller tage det med på en USB-stik og aflevere det fysisk til politiet”

21 millioner nummerplader på en måned

Alle nummerplader blev i perioden registreret, herunder såkaldte no-hits, som ikke figurerede i Politiets systemer.

Version2 skriver, at der på bare en måned i år blev indsamlet over 21 millioner nummerplader (gengangere er medtaget) via det automatiske system.

Rigspolitiet oplyser, at ingen fra politiet tilgik data, der var ældre end 30 dage.

Til efteråret vil partierne bag aftalen ifølge Justitsministeriet drøfte de nuværende regler om opbevaring af personoplysninger fra automatisk nummerpladegenkendelse.

Version2 ansøgte i oktober om en aktindsigt om den midlertidige backupløsning hos Politiet. Den har mediet dog fået afvist.

Læs også: Rigspolitiet opruster massivt på antallet af it-medarbejdere: “Vi er i gang med en massiv it-transformation af hele politiet”

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest