Huawei ramt af nye spionanklager: Kinesiske spioner hackede netværk med hjælp fra Huawei

Endnu engang er Huawei blevet ramt af spionanklager. Denne gang bliver Huawei-medarbejdere anklaget for at have leveret adgangskoder og netværksdetaljer om fremmede netværk til den kinesiske efterretningstjeneste.

Artikel top billede

Den kinesiske tele-og hardware-gigant Huawei er igen blevet ramt af spion-anklager.

Den australske avis The Australian citerer efterretningskilder for, at Huawei-medarbejdere har leveret adgangskoder og netværksdetaljer, som har gjort det muligt for den kinesiske efterretningstjeneste at infiltrere netværk i fremmede lande.

Huawei, der er en af verdens største leverandør af teleinfrastruktur, afviser dog skarpt anklagerne:

”Vores infrastruktur og udstyr bygger på et uantasteligt højt niveau af cyber-sikkerhed, og vi opfodrer til, at enhver offentlig debat om Huaweis rolle i at levere teknologi til Australien er balanceret og baseret på gennemsigtighed, fakta og ikke på vag og ubekræftet spekulation,” oplyser en talsperson fra Huawei til det amerikanske tech-medie ZDnet.

Læs også:Huawei igen ramt af spionage-rygter: Snager selskabet i dine data - har vi noget at frygte?

Tætte bånd til den kinesiske regime

Huawei er jævnligt under mistanke for at have særdeles tætte bånd til det kinesiske regime.

Det er derfor også langt fra første gang, at den kinesiske virksomhed bliver ramt af denne type spion-anklager.

I Australien har myndighederne af hensyn til den nationale sikkerhed blokeret både Huawei og det kinesiske firma ZTE fra at byde på landets kommende 5G-net, og i USA har intet mindre seks efterretningstjenester advaret mod brug af telefoner og anden hardware fra Huawei.

Læs også: FBI, NSA og CIA om spionage-frygt: Lad være med at bruge Huawei-telefoner

Driver mobilnet i Danmark

I Danmark indgik Huawei i 2013 en aftale til fire milliarder kroner om at drive og levere udstyr til TDC’s mobilnet.

Det samarbejde er blandet andet blevet problematiseret af DR, der i 2015 bragt udsendelsen ”Hvem holder holder øje med Huawei”.

Af udsendelsen fremgik det blandt andet, at Huawei-ansatte har adgang til sms- og opkalds-data fra brugerne af TDC's mobilnet (men dog ikke til indholdet af beskeder og samtaler, red).

I kølvandet på udsendelsen udsendte Center for Cybersikkerhed dog en pressemeddelelse, hvor Center for Cybersikkerhed vurderede, at aftalen med Huawei har højnet cybersikkerheden på det danske mobilnet.

”Det er Center for Cybersikkerheds vurdering, at aftalerne med TDC og Huawei har bidraget væsentligt til at højne informationssikkerheden, og ført til, at der i dag er et tilstrækkeligt højt sikkerhedsniveau hos TDC. Center for Cybersikkerhed vurderer, at de indgåede aftaler bliver efterlevet, og der er fortsat en løbende dialog mellem centeret, TDC og Huawei om sikring af informationssikkerheden,” sagde Thomas Lund-Sørensen, chef for Center for Cybersikkerhed, ifølge pressemeddelelsen.

Læs også:Efterretningstjenester mistænker stor TDC-leverandør for spionage: TDC afviser at stille op til interview.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Csis Security Group A/S

    Product Marketing Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car