Huawei ramt af nye spionanklager: Kinesiske spioner hackede netværk med hjælp fra Huawei

Endnu engang er Huawei blevet ramt af spionanklager. Denne gang bliver Huawei-medarbejdere anklaget for at have leveret adgangskoder og netværksdetaljer om fremmede netværk til den kinesiske efterretningstjeneste.

Artikel top billede

Den kinesiske tele-og hardware-gigant Huawei er igen blevet ramt af spion-anklager.

Den australske avis The Australian citerer efterretningskilder for, at Huawei-medarbejdere har leveret adgangskoder og netværksdetaljer, som har gjort det muligt for den kinesiske efterretningstjeneste at infiltrere netværk i fremmede lande.

Huawei, der er en af verdens største leverandør af teleinfrastruktur, afviser dog skarpt anklagerne:

”Vores infrastruktur og udstyr bygger på et uantasteligt højt niveau af cyber-sikkerhed, og vi opfodrer til, at enhver offentlig debat om Huaweis rolle i at levere teknologi til Australien er balanceret og baseret på gennemsigtighed, fakta og ikke på vag og ubekræftet spekulation,” oplyser en talsperson fra Huawei til det amerikanske tech-medie ZDnet.

Læs også:Huawei igen ramt af spionage-rygter: Snager selskabet i dine data - har vi noget at frygte?

Tætte bånd til den kinesiske regime

Huawei er jævnligt under mistanke for at have særdeles tætte bånd til det kinesiske regime.

Det er derfor også langt fra første gang, at den kinesiske virksomhed bliver ramt af denne type spion-anklager.

I Australien har myndighederne af hensyn til den nationale sikkerhed blokeret både Huawei og det kinesiske firma ZTE fra at byde på landets kommende 5G-net, og i USA har intet mindre seks efterretningstjenester advaret mod brug af telefoner og anden hardware fra Huawei.

Læs også: FBI, NSA og CIA om spionage-frygt: Lad være med at bruge Huawei-telefoner

Driver mobilnet i Danmark

I Danmark indgik Huawei i 2013 en aftale til fire milliarder kroner om at drive og levere udstyr til TDC’s mobilnet.

Det samarbejde er blandet andet blevet problematiseret af DR, der i 2015 bragt udsendelsen ”Hvem holder holder øje med Huawei”.

Af udsendelsen fremgik det blandt andet, at Huawei-ansatte har adgang til sms- og opkalds-data fra brugerne af TDC's mobilnet (men dog ikke til indholdet af beskeder og samtaler, red).

I kølvandet på udsendelsen udsendte Center for Cybersikkerhed dog en pressemeddelelse, hvor Center for Cybersikkerhed vurderede, at aftalen med Huawei har højnet cybersikkerheden på det danske mobilnet.

”Det er Center for Cybersikkerheds vurdering, at aftalerne med TDC og Huawei har bidraget væsentligt til at højne informationssikkerheden, og ført til, at der i dag er et tilstrækkeligt højt sikkerhedsniveau hos TDC. Center for Cybersikkerhed vurderer, at de indgåede aftaler bliver efterlevet, og der er fortsat en løbende dialog mellem centeret, TDC og Huawei om sikring af informationssikkerheden,” sagde Thomas Lund-Sørensen, chef for Center for Cybersikkerhed, ifølge pressemeddelelsen.

Læs også:Efterretningstjenester mistænker stor TDC-leverandør for spionage: TDC afviser at stille op til interview.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S