Huawei ramt af nye spionanklager: Kinesiske spioner hackede netværk med hjælp fra Huawei

Endnu engang er Huawei blevet ramt af spionanklager. Denne gang bliver Huawei-medarbejdere anklaget for at have leveret adgangskoder og netværksdetaljer om fremmede netværk til den kinesiske efterretningstjeneste.

Artikel top billede

Den kinesiske tele-og hardware-gigant Huawei er igen blevet ramt af spion-anklager.

Den australske avis The Australian citerer efterretningskilder for, at Huawei-medarbejdere har leveret adgangskoder og netværksdetaljer, som har gjort det muligt for den kinesiske efterretningstjeneste at infiltrere netværk i fremmede lande.

Huawei, der er en af verdens største leverandør af teleinfrastruktur, afviser dog skarpt anklagerne:

”Vores infrastruktur og udstyr bygger på et uantasteligt højt niveau af cyber-sikkerhed, og vi opfodrer til, at enhver offentlig debat om Huaweis rolle i at levere teknologi til Australien er balanceret og baseret på gennemsigtighed, fakta og ikke på vag og ubekræftet spekulation,” oplyser en talsperson fra Huawei til det amerikanske tech-medie ZDnet.

Læs også:Huawei igen ramt af spionage-rygter: Snager selskabet i dine data - har vi noget at frygte?

Tætte bånd til den kinesiske regime

Huawei er jævnligt under mistanke for at have særdeles tætte bånd til det kinesiske regime.

Det er derfor også langt fra første gang, at den kinesiske virksomhed bliver ramt af denne type spion-anklager.

I Australien har myndighederne af hensyn til den nationale sikkerhed blokeret både Huawei og det kinesiske firma ZTE fra at byde på landets kommende 5G-net, og i USA har intet mindre seks efterretningstjenester advaret mod brug af telefoner og anden hardware fra Huawei.

Læs også: FBI, NSA og CIA om spionage-frygt: Lad være med at bruge Huawei-telefoner

Driver mobilnet i Danmark

I Danmark indgik Huawei i 2013 en aftale til fire milliarder kroner om at drive og levere udstyr til TDC’s mobilnet.

Det samarbejde er blandet andet blevet problematiseret af DR, der i 2015 bragt udsendelsen ”Hvem holder holder øje med Huawei”.

Af udsendelsen fremgik det blandt andet, at Huawei-ansatte har adgang til sms- og opkalds-data fra brugerne af TDC's mobilnet (men dog ikke til indholdet af beskeder og samtaler, red).

I kølvandet på udsendelsen udsendte Center for Cybersikkerhed dog en pressemeddelelse, hvor Center for Cybersikkerhed vurderede, at aftalen med Huawei har højnet cybersikkerheden på det danske mobilnet.

”Det er Center for Cybersikkerheds vurdering, at aftalerne med TDC og Huawei har bidraget væsentligt til at højne informationssikkerheden, og ført til, at der i dag er et tilstrækkeligt højt sikkerhedsniveau hos TDC. Center for Cybersikkerhed vurderer, at de indgåede aftaler bliver efterlevet, og der er fortsat en løbende dialog mellem centeret, TDC og Huawei om sikring af informationssikkerheden,” sagde Thomas Lund-Sørensen, chef for Center for Cybersikkerhed, ifølge pressemeddelelsen.

Læs også:Efterretningstjenester mistænker stor TDC-leverandør for spionage: TDC afviser at stille op til interview.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S