TDC-mobiludvikler ramt af milliontab

En besværlig fusion med TDC-selskabet Zellsoft gav sidste år et uventet underskud på 16 millioner kroner til det danske softwarehus Realtime, som udvikler mobile tjenester. TDC har derfor været med til at udskifte ledelsen i Realtime, som blandt andet har udviklet mobilportalen Fly for TDC.

Det danske udviklingshus Realtime, som er delvist ejet af TDC, var langt fra at indfri sidste års mål om overskud og en omsætning på 74 millioner kroner.

Det var ellers forventningerne, da Realtime i marts sidste år fusionerede med TDC-selskabet Zellsoft. I stedet blev det til et underskud på knap 16 millioner kroner.

- Fusionen mellem det gamle Realtime og Zellsoft har været mere problematisk end umiddelbart forventet. Det har også givet sig udslag i, at en større del af ledelsen er udskiftet, så vi igen kan kigge fremad, siger bestyrelsesmedlem Peter Tvinnemose.

Mobiltjenester

Han er projektchef i TDC's afdeling for koncernforretningsudvikling og et af TDC's to bestyrelsesmedlemmer i Realtime.

TDC skød sidste år 11 millioner kroner i det fusionerede selskab og ejer nu 35 procent af Realtime, mens stifterne og ventureselskabet Gemplus ejer resten.

Realtime A/S Årsregnskab
Millioner kroner20032002
Omsætning49,339,6
Resultat af primær drift (EBIT)-13,9-23,4
Resultat før skat -14,9-24,2
Resultat-15,8-25,0
Egenkapital12,0-3,3
Antal ansatte4539
Realtime udvikler tjenester og software til mobiltelefoner, heriblandt multimediebeskeder, Java-spil og hele WAP-portaler.

- Til TDC Mobil har vi blandt andet udviklet mobilportalen Fly. Det er en mobilplatform, vi har store forventninger til, og som vi har solgt til British Telecom via et samarbejde med Ericsson, fortæller Peter Tvinnemose.

Franske Gemplus står bag ventureselskabet Gemventures, som ejer over halvdelen af Realtime, og det giver en adgang til verdensmarkedet, som Realtime ikke har været god nok til at udnytte.

- Gemplus står for en stor del af det samlede salg af SIM-kort i hele verden, så vi har en god indgang til en række operatører. Når det er sagt, så har vi måske ikke høstet de synergier, vi umiddelbart havde forventet af de kontakter, siger Peter Tvinnemose.

Positiv udvikling

Realtimes omsætning landede sidste år på lidt over 49 millioner kroner, hvilket var 25 millioner kroner end målet ved fusionen i 2003.

Alligevel ser Peter Tvinnemose lyst på fremtiden, efter at fusionen er faldet helt på plads og Erik Dudman Nielsen blandt andet har erstattet Esben Olesen som administrerende direktør.

- Vi er inde i en fornuftig udvikling, og de resultater, vi ser nu, er betydelig bedre, end det vi så sidste år. Sidste års resultat er ikke tilfredsstillende, men det går den rigtige vej, siger Peter Tvinnemose.

Han fortæller, at Realtime sidste år specielt satsede på Mellemøsten og Latinamerika. Som en del af strategien satser Realtime på udvikling af nye tjenester som MMS, WAP og Java-spil, mens satsningen på SMS-trafik er neddroslet.

Ved udgangen af 2003 havde selskabet leveret løsninger til omkring 30 mobiloperatører og en række medieselskaber.

Rettet: Det var Esben Olesen - og ikke Mads Jørgensen som først skrevet - der var administrerende direktør i Realtime indtil oktober sidste år, hvor Erik Dudman Nielsen overtog ledelsen. Computerworld Online beklager fejlen.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Datadesigner

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Økonomistyrelsen

    Product Owner til fællesstatslig it-løsning

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job