Brugerne sløser fortsat med sikkerheden: Her er de 12 mest udbredte password-brølere

Selvom sikre passwords har været på dagsordenen i årevis, så er det stadig de samme gamle tricks brugerne benytter sig af, når de skal finde på nye kodeord.

Artikel top billede

Opfindsomheden er fortsat skræmmende lav, når det kommer til nye passwords.

Det er stadigt de samme, gamle mønstre, som brugerne benytter sig af, når de skal finde på et nyt løsen til arbejdscomputeren.

En opgørelse fra Verizon viser, at 81 procent af alle hackerangreb skyldes dårlige eller stjålne kodeord.

Læs også: Mere end halvdelen af danskerene genbruger passwords: “Vi er ganske enkelt til fare for os selv, når vi sjusker med passwords”

Derfor har sikkerhedsfirmaet F-secure set på nogle af de typiske kombinationer vi bruger når vi skal oprette et nyt kodeord.

Øverst på listen er stort begyndelsesbogstav, som det de fleste griber til, når de skal finde på et orginalt kodeord. Det er de dog ikke alene med.

Længere nede på listen finder vi også et udråbstegn i slutningen og brugen af årstiden blandt forsøg på at finde på et unikt password.

Læs også: Her er de 12.000 mest brugte passwords: Se om dit også er på listen

Derudover er årstider, ugedage og bønensnavne også blandt favoriterne, når der skal vælges nyt løsen.

Mange ser også ud til at omgå sikkerhedsinstillingen om at skulle ændre sit kodeord flere gange om året, ved at bruge den aktuelle årstid til nemt at kunne huske, hvad koden til arbejdscomputeren nu er denne måned.

Gode råd til bedre passwords

I stedet kommer F-Secure med en række anbefalinger på bedre modeller man kan følge, hvis man vil have et sikkert kodeord.

Læs også: Amerikansk delstat forbyder dårlige passwords: Alle enheder forbundet til internettet skal have unikke passwords inden 2020

Den første anbefaling lyder, at jo længere kodeord jo bedre. Korte passwords kan nemlig hurtigt gættes med forskellige automatiserede værktøjer.

Derudover anbefales det naturligvis også, at brugere benytter sig af en password manager eller to faktor-godkendelse.

Læs også: Nu kan du droppe koden til din Microsoft-konto: Brug i stedet en fysisk nøgle til at logge ind

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S