OnePlus lancerer 6T i turboladet McLaren Edition: 10GB RAM og en dags drift på 20 minutter

Den kinesiske mobilproducent tuner deres OnePlus 6T flagskib og giver det McLaren fartstriber

Artikel top billede

Kinesiske OnePlus giver deres en OnePlus 6T flagskib en turboladning i en ny ’McLaren Edition’.

Her tager selskabet udgangspunkt i den ellers ingenlunde sløve OnePlus 6T, men tuner den med fire ekstra GB RAM og mere lagerplads så den sammenlagt ender med 10GB RAM og 256 GB lagerplads.

I maskinrummet finder man samme Snapdragon 845 octa-core processor som i den almindelige variant og et 3.700 mAh batteri.

Alligevel kan den opleves som hurtigere i hverdagen, takket være en særlig 30W ’Warp Charge’ oplader, der ifølge OnePlus pumper, hvad der svarer til en dags strømforbrug ind i mobilen på bare 20 minutter.

Kameramæssigt er OnePlus 6T McLaren Edition også identisk med sine billigere kolleger i 6 og 6T familien med et dobbeltkamera på 16 plus 20 megapixels.

Du kan læse Computerworlds fulde test af OnePlus 6T her.

Den særlige OnePlus telefon vil kunne kendes på et ’McLaren’ inspireret udseende der forener glas, kulfiber-look og orange striber lånt fra bilproducentens McLaren MCL33 Formel 1 bil.

Herligheden vil gøre McLaren mobilen til den dyreste smartphone i OnePlus historie med en debutpris på 5.399 kroner, når den får debut i den danske handel 18. december.

Læs også: Prøvekørt: Entusiasttelefonen OnePlus 6T er blevet bedre, men den er også blevet dyrere

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S