Huawei gør brug af ulovlig arbejdskraft men leverer udstyr til dansk politi og forsvar

Selvom Huawei gentagne gange har brugt illegal arbejdskraft, leverer selskabet netværksudstyr til blandt andet Rigspolitiet, politikredsene, Forsvarsministeriet og Statsministeriet. Det viser en kortlægning foretaget af Politiken.

Artikel top billede

Huawei er tre gange blevet afsløret i at bruge illegal arbejdskraft i Danmark. I 2015 udløste det bøder på 40.000 og 60.000 kroner

Dengang lovede selskabet bedring, men det blev alligevel i 2016 idømt en bøde på 20.000 kroner for at have haft en medarbejder uden tilstrækkelig arbejdstilladelse.

Læs mere: Illegale medarbejdere hos Huawei deltog i forhandlinger med TDC

Nu viser en kortlægning foretaget af Politiken, at Huawei leverer hardware til flere statslige organisationer.

Ifølge kortlægningen leverer Huawei netværksudstyr og mobiltelefoner til Rigspolitiet og politikredsene samt netværksudstyr til Forsvarsministeriet og Statsministeriet.

Det sker ifølge Politikens oplysninger blandt andet igennem en statslig rammeaftale under Moderniseringsstyrelsen. Her er Huawei leverandør sammen med det danske selskab Netnordic.

Læs også: Huaweis kontor i København ransaget af dansk politi: To personer udvist af Danmark

Moderniseringsstyrelsen har på baggrund af Politikens oplysninger igangsat en undersøgelse.

"Vi har på baggrund af Politikens dækning bedt leverandøren (Netnordic, red.) om at redegøre nærmere for sagen," lyder det fra kontorchef i Moderniseringsstyrelsen, Anders Tuxen, til Politiken.

Han også gør det klart, at der er et krav i aftalen om, at både leverandører og underleverandører overholder alle love samt bestemmelser om samfundsansvar.

Moderniseringsstyrelsen skriver om aftalen 'Rammeaftale vedrørende indkøb af netværkskomponenter', der blev indgået 6. januar 2017 og som kan forlænges frem til 31. december 2020, at den er forpligtende for staten.

Herudover kan en række andre statslige organisationer benytte aftalen.

Det gælder kommuner, regioner, Danmarks Nationalbank, Folketinget, Dansk Institut for Internationale Studier, Institut for Menneskerettigheder, Grønlands Selvstyre og Færøernes Hjemmestyre (for lokationer i Danmark) samt en række selvejende institutioner vil også kunne gøre brug af aftalen.

Netnordic har ingen kommentarer til Politiken.

Myndigheder kan straffe arbejdsgivere, der ikke overholder loven, ved at fratage dem muligheden for en fast track-orden, der gør det lettere at få tilladelser til udenlandsk arbejdskraft igennem. Denne ordning mistede Huawei sin certifikation til i 2015.

Læs også: Huawei-stifter raser over anholdelse af datter: ”USA vil på ingen måde være i stand til at knuse os”

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

Nordjylland

KMD A/S

Senior Mainframe and .NET Developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP Business Intelligence teknisk udvikler til Cyberdivisionen i Ballerup

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S