Halvdelen af alle net-klager skyldes Tiscali

Selv om Tiscali langt fra er blandt de største internet-udbydere herhjemme, står selskabets navn på mere end halvdelen af alle de klager over internetudbydere, som Teleankenævnet har modtaget i det seneste år. Tiscali-direktør Serge Lupas forsikrer, at problemerne nu er lagt bag selskabet, som fokuserer hårdt på kunde-tilfredshed.

Kunderne hos den italienskejede danske internet-udbyder Tiscali har i det seneste år klaget markant mere over deres internet-udbyder end det har været tilfældet med konkurrenternes kunder.

Det viser en opgørelse fra Teleankenævnet, som endnu engang har tildelt Tiscali den tvivlsomme ære at blive den internet-udbyder, der klages mest over i Danmark.

Fra juli 2003 til juli 2004 har der stået Tiscali - der har en markedsandel på blot 9,3 procent - på mere end halvdelen af alle indløbne klager over internet-udbydere, som nævnet har modtaget.

Til sammenligning har knap 11 procent af klagerne været over TDC, som sidder på knap 60 procent af markedet.

Imageproblemer

Tiscali har længe døjet alvorligt med imageproblemer og har en lang stribe af klagesager på grund af uforståelige regninger, rykkerskrivelser og andet bag sig.

Administrerende direktør Serge Lupas peger imidlertid på, at de problemer, som har ligget til grund for de mange klagesager, nu er en saga blot.

Sagerne stammer nemlig fra 2002 og 2003, hvor Tiscali ifølge direktøren omstrukturerede sin kundeservice og indførte ny it, hvilket skabte driftsforstyrrelser.

- Statistikken er naturligvis skuffende og utilfredsstillende, men ikke uventet. Jeg beklager overfor vores kunder, at Tiscali ikke altid har haft et tilstrækkeligt serviceniveau, siger Serge Lupas.

Han understreger, at selskabet siden foråret har været yderst fokuseret på at forbedre det noget skrammede image, hvilket tildelingen af kundeserviceprisen CRM Grand Prix 2004 i juni vidner om.

Den fik Tiscali efter at pris-udstederen Teleperformance havde rettet henvendelse til kundeservice hos Tiscali, TDC, Tele2, Cybercity og Telia for at kontrollere svartider og kunderservice.

Ifølge Serge Lupas viser Tiscalis interne målinger, at antallet af klager er faldet markant siden begyndelsen af året.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S