Eksperter finder sårbarhed i fejl-konfigurerede SAP-systemer: 50.000 virksomheder kan være i farezonen

Sikkerhedsforskere har fundet en sårbarhed, der gør det muligt at hacke fejlkonfigurerede SAP-systemer. ’Venner, det her er kritisk, I bliver nødt til at fikse det,” lyder det fra en af forskerne.

Artikel top billede

Op mod 50.000 virksomheder kan være ramt af en sårbarhed i software fra den tyske ERP-gigant SAP.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters efter, at sikkerhedsforskere har fundet nye metoder, der gør det muligt at udnytte sårbarheder i fejl-konfigurerede SAP-systemer.

Sårbarheden, der har fået navnet 10KBlaze, indebærer ifølge Reuters at en hacker kan manipulere en applikation til at tro, at den kommunikerer med en anden SAP-applikation. Dermed kan hackerne få fuld adgang til systemerne uden brug af login-oplysninger.

Læs også: Skal du flytte dit ERP i clouden? Mange bekymrer sig over compliance og håndtering af følsomme data

Udsendte vejledninger for 10 år siden

Det er dog kun SAP-software, der ikke er konfigureret korrekt, som er i farezonen.

SAP oplyser til Reuters, at selskabet allerede tilbage i 2009 og 2013 udsendte vejledninger, der instruerer kunderne i at konfigurere systemerne korrekt og dermed beskytte sig selv mod sårbarheden.

Selvom SAP allerede udsendte de første vejledninger for 10 år siden, så er det dog langt fra sikkert, at alle SAP-kunder har installeret alle opdateringer til systemerne eller konfigureret dem korrekt, vurderer Mathieu Geli, der er sikkerhedsanalytiker hos it-selskabet Sogeti og som er en af de forskere, som var med til at identificere sårbarheden.

”Vi pointerer noget, som SAP allerede har rettet op på, men nogle klienter kan være sent på den. Vi prøver derfor at skubbe på og sige: ’Venner, det her er kritisk, I bliver nødt til at fikse det,” siger Mathieu Geli fra Sogeti til Reuters.

Kan få katastrofale følger

Software fra SAP bliver brugt i 90 procent af verdens 2.000 største selskaber.

Sikkerhedseksperter oplyser til Reuters, at det kan få katastrofale følger for både den enkelte virksomhed og hele virksomhedens supply-chain, hvis et selskabet får kompromitteret denne type forretningskritiske it-systemer.

”Med disse sårbarheder kan en hacker stjæle alt, der er lagret i et selskabs SAP-system, og hackerne kan også ændre oplysninger i systemerne på en måde, der gør muligt at foretage finansiel svindel, trække penge ud eller blot sabotere systemerne,” siger Mariano Nunez, chef for sikkerhedsselskabet Onapsis til Reuters.

SAP har efter publiceringen af artiklen oplyst til Computerworld, at selskabets sikkerhedsanbefalinger kan findes i dette whitepaper.

Læs også: “Hackerne hacker ikke – de logger ind”: Her er de tre største it-sikkerhedstrusler, du skal være opmærksom på

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S