Eksperter finder sårbarhed i fejl-konfigurerede SAP-systemer: 50.000 virksomheder kan være i farezonen

Sikkerhedsforskere har fundet en sårbarhed, der gør det muligt at hacke fejlkonfigurerede SAP-systemer. ’Venner, det her er kritisk, I bliver nødt til at fikse det,” lyder det fra en af forskerne.

Artikel top billede

Op mod 50.000 virksomheder kan være ramt af en sårbarhed i software fra den tyske ERP-gigant SAP.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters efter, at sikkerhedsforskere har fundet nye metoder, der gør det muligt at udnytte sårbarheder i fejl-konfigurerede SAP-systemer.

Sårbarheden, der har fået navnet 10KBlaze, indebærer ifølge Reuters at en hacker kan manipulere en applikation til at tro, at den kommunikerer med en anden SAP-applikation. Dermed kan hackerne få fuld adgang til systemerne uden brug af login-oplysninger.

Læs også: Skal du flytte dit ERP i clouden? Mange bekymrer sig over compliance og håndtering af følsomme data

Udsendte vejledninger for 10 år siden

Det er dog kun SAP-software, der ikke er konfigureret korrekt, som er i farezonen.

SAP oplyser til Reuters, at selskabet allerede tilbage i 2009 og 2013 udsendte vejledninger, der instruerer kunderne i at konfigurere systemerne korrekt og dermed beskytte sig selv mod sårbarheden.

Selvom SAP allerede udsendte de første vejledninger for 10 år siden, så er det dog langt fra sikkert, at alle SAP-kunder har installeret alle opdateringer til systemerne eller konfigureret dem korrekt, vurderer Mathieu Geli, der er sikkerhedsanalytiker hos it-selskabet Sogeti og som er en af de forskere, som var med til at identificere sårbarheden.

”Vi pointerer noget, som SAP allerede har rettet op på, men nogle klienter kan være sent på den. Vi prøver derfor at skubbe på og sige: ’Venner, det her er kritisk, I bliver nødt til at fikse det,” siger Mathieu Geli fra Sogeti til Reuters.

Kan få katastrofale følger

Software fra SAP bliver brugt i 90 procent af verdens 2.000 største selskaber.

Sikkerhedseksperter oplyser til Reuters, at det kan få katastrofale følger for både den enkelte virksomhed og hele virksomhedens supply-chain, hvis et selskabet får kompromitteret denne type forretningskritiske it-systemer.

”Med disse sårbarheder kan en hacker stjæle alt, der er lagret i et selskabs SAP-system, og hackerne kan også ændre oplysninger i systemerne på en måde, der gør muligt at foretage finansiel svindel, trække penge ud eller blot sabotere systemerne,” siger Mariano Nunez, chef for sikkerhedsselskabet Onapsis til Reuters.

SAP har efter publiceringen af artiklen oplyst til Computerworld, at selskabets sikkerhedsanbefalinger kan findes i dette whitepaper.

Læs også: “Hackerne hacker ikke – de logger ind”: Her er de tre største it-sikkerhedstrusler, du skal være opmærksom på

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S