Dansk tech-virksomhed solgt for milliardbeløb

Den danske tech-virksomhed Phase One, der har Amazon og Google blandt sine kunder, er blevet solgt for et milliard beløb.

Artikel top billede

Den danske virksomhed Phase One, der er specialiseret i foto-teknologi, er blevet solgt for et beløb på 1,5 milliarder kroner.

Det skriver erhvervsmediet Finans.

Det er ifølge Finans kapitalfonden Axcel, der har overtaget aktiemajoriteten, i selskabet fra kapitalfonden Silverfleet samt en gruppe bestående af 31 ledere og medarbejdere i Phase One.

“Det er klart, at Axcel ikke går ind i dette, hvis man ikke tror på, at der er et stort potentiale at realisere. Jeg tror, at alle medarbejdere er stolte af at få det skulderklap,” siger Henrik Håkonsson, der er medejer og administrerende direktør i Phase One til Finans.

Phase One har fået succes ved at udvikle avanceret kamera-teknologi, der ifølge Finans blandt andet bliver brugt af Google og Amazon. Google bruge blandt andet teknologien til Google Maps.

De seneste år er selskabet dog i stigende grund af begyndt at fokusere på at udvikle software.

Phases Ones nye ejer, Axcel, har tidligere varslet, at selskabet satsede på at opkøbe en dansk tech-virksomhed inden starten på sommeren.

Det kan du læse mere om her: Axcel kan lande næste store it-opkøb i dansk it-branche inden sommer

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S