Ugen i tech: I næste måned skal elbiler larme mere / AMD-læk: Server-CPU med 64 kerner på vej / Netflix lægger op til multitasking

I næste måned skal elbiler larme mere / AMD-læk: Server-CPU med 64 kerner på vej / Netflix lægger op til multitasking

Artikel top billede

Kommende elbiler, som Teslas Model Y SUV, skal udsende støj ved lav hastighed.

I næste måned skal elbiler larme mere

En af de største fordele ved elbiler er, at den ikke er drevet frem af nogen eksplosionsmotorer og derfor kan bevæge sig nærmest lydløst i bybilledet.

Støjfriheden får dog snart en ende, for fra 1. juli 2019 træder et nyt sæt EU-regler i kraft, som dikterer at nye el- og hybridbiler skal ekviperes med et såkaldt AVAS-system (Acoustic Vehicle Alerting System).

Udstyret gør, at biler med AVAS ombord vil udsende mellem 56 og 76 dB, når farten er under 20 km/t. Lydprofilen skal samtidig ændre toneleje for at indikere om bilen accelererer eller bremser op, skriver FDM.

Systemet indføres for at gøre det nemmere for særligt svagtseende samt cyklister og fodgængere at afkode trafikbilledet og orientere sig i trafikken.

AVAS vil være et krav for samtlige el- og hybridbiler fra 1. juli 2021, hvilket vil betyde at ældre modeller skal have eftermonteret et AVAS-system, skriver Jyllandsposten.

Se også: Teslas splinternye Model Y ligner en Model 3 med plads til syv

AMD-læk: Server-CPU med 64 kerner på vej

Servere med næste generation af AMD’s EPYC processorer er på trapperne. Det viser en liste indhentet fra EEC, den eurasiske økonomiske kommission, skriver Toms Hardware.

Processorerne er kendt under udviklingsnavnet ’Rome’ og vil basere sig på den tredje generation af Ryzen-arkitekturen, som AMD præsenterede tidligere på året.

Modellerne vil leve under EPYC 7000-branding, med modelnumre mellem EPYC 7252 op til EPYC 7742.

De lækkede oplysninger indikerer, at AMD vil udgive processorer med mellem otte, 12, 16, 24, 32, 48 og 64 kerner ombord, med varmeudledningsværdier (TDP) på mellem 120 og 225 watt.

De maksimale frekvenser vil variere mellem 3,2 og 3,4 GHz alt efter model. Samtlige processorer vil tilbyde multithreading, hvorfor en 64-kernet EPYC CPU vil kunne eksekvere op til 128 regnetråde på en gang.

Se også: AMD ude med vild processor-kollektion: Banker Intel på prisen og ydelsen

Netflix lægger op til multitasking

Streaming-tjenesten Netflix er i færd med at afprøve en ny feature, som skal gøre det lettere at multitaske, mens der streames.

I stedet for at have et dedikeret Netflix-vindue, kan desktop-brugere i fremtiden få streaming-videoerne serveret i et svævende vindue, mens andre programmer eller apps er i spil.

Funktionen bliver i øjeblikket afprøvet hos udvalgte brugere, men virker i øjeblikket i begrænset omfang lyder det fra de første testbrugere. Eksempelvis er undertekster i øjeblikket slået fra, skriver Engadget.

Læs også: Sony løfter sløret for Playstation 5-planer: Spil vil starte op på et splitsekund

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S