Tyske myndigheder stanger millionbøde ud til Facebook: Anklages for at underdrive antallet af klager

Facebook har underrapporteret antallet af klager over ulovligt indhold på selskabets platform, og derfor skal den amerikanske gigant nu betaler en millionbøde, lyder det fra det tyske justitsministerium.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld / Niels de Boissezon)

De tyske myndigheder har udstedt en bøde til Facebook på to millioner euro, hvilket svarer til cirka 15 millioner danske kroner, fordi selskabet har underrapporteret klager over ulovligt indhold.

Dermed har Facebook ifølge nyhedsbureauet Reuters overtrådt den tyske lovgivning om transparens på internettet, der også er kendt under navnet NetzDG.

Skal oplyse antallet af klager

Den tyske lovgivning pålægger sociale medier at rapportere antallet af klager over ulovligt indhold, som de har modtaget fra brugerne

Men det tyske justitsministerium har ifølge Reuters udtalt, at Facebook har skabt et skævvredet billede af problemerne på selskabets platform ved kun at rapportere udvalgte type overtrædelser.

“Det står ret klart, at Facebooks community-regler ikke følger de standarder, der er foreskrevet i loven,” lyder det ifølge den tyske justitsminister Christine Lambrecht.

Hun påpeger blandt andet, at det for Facebook-brugerne er svært at finde frem til muligheden for at indberette en klage under den tyske lovgivning om internet-transparens.

Til gengæld er det betydeligt lettere for brugerne at indberette indhold, der overtræder Facebooks egne community-regler.

Facebook fastholder ifølge Reuters, at selskabet har overholdt lovgivningen, men ifølge selskabet er visse dele af den tyske lovgivningen uklare.

Det er langt fra første gang, at de tyske myndigheder retter søgelyset mod Facebook.

Tidligere på året kom det eksempelvis frem, at den tyske konkurrencemyndighed Bundeskartellamt ønsker at sætte en stopper for Facebooks indsamling af visse brugerdata.

Læs også: Tyske myndigheder kan tvinge Facebook til store ændringer: Skal stoppe den omfattende dataindsamling

Weilbach A/S

Head of Operations Support

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Systemkoordinatorer til bl.a. sikkerhedssystemer i Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Lyngsøe Rainwear ApS

ERP & E-commerce Systemansvarlig

Midtjylland

IT-Forsyningen I/S

It-specialist til serverteam

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse