Nortel forlanger million-bonusser tilbage

Den kriseramte teleproducent Nortel forlanger, at 10 fyrede chefer tilbagebetaler de bonusser på sammenlagt 62 millioner kroner, som de fik udbetalt, da de blev fyret på grund af regnskabsfusk. Pengene kan bruges bedre andetsteds, mener Nortel, der er ved at fyre hver tiende medarbejder.

Den canadiske teleproducent Nortel vil have 10 af sine tidligere chefer til at tilbagebetale de 62 millioner kroner, som de sammenlagt fik i fratrædelses-godtgørelse, da de blev fyret på grund af regnskabsrod tidligere på året, skriver Financial Times.

Nortel har rejst kravet i forbindelse med, at selskabets dårlige økonomi nu tvinger det til at fyre hver tiende medarbejder, ligesom yderligere syv chefer ryger ud på grund af deres medvirken i regnskabsrodet.

Kravet bliver blandt andet rettet mod Nortels tidligere administrerende direktør, Frank Dunn, samt de tidligere finanschefer Douglas Beattie og Michael Gollogly, mens Nortel ikke ønsker at navngive de resterede syv tidligere topfolk.

Nortel har gennem længere tid været centrum i en regnskabsskandale, der i foråret førte til fyring af tre af selskabets topchefer - heriblandt den administrerende direktør Frank Dunn.

Regnskabsskandalen har flået store lunser af selskabets markedsværdi på børsen.

Nortel har ligesom andre selskaber været hårdt presset af krisen i telebranchen, og en stor del af produktionsapparatet er allerede solgt fra til blandt andet elektronikproducenten Flextronics.

Selskabets ny topchef, Bill Owens, er dog fortrøstningfuld og regner med, at de amerikanske myndigheders gennemtrevling af selskabets regnskaber i perioden 2001-2004 vil være afsluttet ved udgangen af september.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S