Fyrede medarbejdere hos tysk storbank har haft adgang til interne data i ugevis

Tidligere medarbejdere hos Deutche Bank har i ugevis haft adgang til bankens interne systemer efter de var blevet fyret.

Artikel top billede

PR-foto

50 tidligere medarbejdere i den tyske storbank Deutche Bank havde i flere uger efter deres fyring stadig adgang til bankens systemer.

En tidligere saglsmedarbejder udnyttede adgangen til at sende 450 besekeder gennem et af bankens systemer via en fjernadgang.

Det skriver den amerikanske avis Financial Times.

Deutche Bank har nu sat gang i en undersøgelse, der skal skulegrave om, de fyrede medarbejdere har skaffet sig adgang til fortrolige oplysninger.

Læs også: Hundredevis af tyske politikere og journalister er ramt af et hackerangreb: Feriebilleder og internedokumenter er lækket

Tidligere på måneden måtte Deutche Bank lukke større dele af sin forretning, og derfor blev de 50 medarbejdere fyret fra bankens kontorer i London og New York.

"Adgangen til handelssystemerne blev lukket øjeblikkeligt for medarbejdere, der har risiko for at blive afskediget," lyder det fra den tyske Storbank ifølge Financial Times.

Det er endnu usikkert om de fyrede medarbejdere har brugt adgangen til at få adgangt til følsomme data eller, om de fyrede medarbejdere har samarbejdet med andre, der stadig er ansat i Deutche Bank.

Læs også: Lækkede mails afslører: Her er fem tvivlsomme metoder Facebook benytter til at høste data

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS