Intel-processorer igen ramt af alvorlig sårbarhed: Hackere kan få adgang til tusindvis af windows-maskiner

For anden gang på to måneder er der blevet opdaget en alvorlig sårbarhed i processorer fra det amerikanske selskab Intel.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Processorer fra den amerikanske virksomhed Intel er ramt af en alvorlig sårbarhed, der kan give hackere adgang til computere, der har denne CPU og kører Windows.

Det er det rumænske it-sikkerhedsselskab Bitdefender, der har fundet sårbarheden, som man betegner som alvorlig.

"Kriminelle med indsigt i disse angrebsmetoder har magten til at skaffe adgang til de mest vitale og bedst beskyttede oplysninger fra både virksomheder og privatpersoner i hele verden," skriver selskabet i en pressemeddelelse.

Læs også: Kæmpefejl opdaget i Intel-processorer: Sårbarhed kan give adgang til passwords

For mindre end tre måneder siden fandt Bitdefender en lignende sårbarhed hos den amerikanske chipproducent.

Den kunne blandt andet udnyttes til at opsnappe forretnings-hemmeligheder fra virksomheder, der brugte Intels processor i sine maskiner.

Side channel-angreb

Den nyopdagede sårbarhed giver hackere mulighed for at udføre et såkaldt 'side channel'-angreb.

Læs også: Ny sårbarhed fundet i Intel-processor vækker bekymring - den minder om Spectre og Meltdown

Det betyder, at man udnytter den funktion i CPU’en, som kaldes for 'spekulativ udførelse,' der får processoren til at arbejde hurtigere ved at få den til at udføre kvalificerede gæt på, hvilke instruktioner som kommer næste gang.

Sammen med en funktion i Windows' operativsystem kan it-kriminelle dermed få adgang til vitale oplysninger på computeren.

Bitdefender har samarbejdet med Intel i mere end et år for at forsøge at rette fejlen. Ligesom Microsoft allerede har udsendt rettelser, der skal forhindre nogen i at udnytte sårbarheden.

Ifølge Bitdefender kan det ikke udelukkes, at der er hackergrupper, der har kendt til sårbarheden og brugt den til at stjæle fortrolige oplysninger.

Læs også:

Efter stor sikkerhedsbrist: Intel-fejlrettelse gør pc’er op til 19 procent sløvere

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S