Intel-processorer igen ramt af alvorlig sårbarhed: Hackere kan få adgang til tusindvis af windows-maskiner

For anden gang på to måneder er der blevet opdaget en alvorlig sårbarhed i processorer fra det amerikanske selskab Intel.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Processorer fra den amerikanske virksomhed Intel er ramt af en alvorlig sårbarhed, der kan give hackere adgang til computere, der har denne CPU og kører Windows.

Det er det rumænske it-sikkerhedsselskab Bitdefender, der har fundet sårbarheden, som man betegner som alvorlig.

"Kriminelle med indsigt i disse angrebsmetoder har magten til at skaffe adgang til de mest vitale og bedst beskyttede oplysninger fra både virksomheder og privatpersoner i hele verden," skriver selskabet i en pressemeddelelse.

Læs også: Kæmpefejl opdaget i Intel-processorer: Sårbarhed kan give adgang til passwords

For mindre end tre måneder siden fandt Bitdefender en lignende sårbarhed hos den amerikanske chipproducent.

Den kunne blandt andet udnyttes til at opsnappe forretnings-hemmeligheder fra virksomheder, der brugte Intels processor i sine maskiner.

Side channel-angreb

Den nyopdagede sårbarhed giver hackere mulighed for at udføre et såkaldt 'side channel'-angreb.

Læs også: Ny sårbarhed fundet i Intel-processor vækker bekymring - den minder om Spectre og Meltdown

Det betyder, at man udnytter den funktion i CPU’en, som kaldes for 'spekulativ udførelse,' der får processoren til at arbejde hurtigere ved at få den til at udføre kvalificerede gæt på, hvilke instruktioner som kommer næste gang.

Sammen med en funktion i Windows' operativsystem kan it-kriminelle dermed få adgang til vitale oplysninger på computeren.

Bitdefender har samarbejdet med Intel i mere end et år for at forsøge at rette fejlen. Ligesom Microsoft allerede har udsendt rettelser, der skal forhindre nogen i at udnytte sårbarheden.

Ifølge Bitdefender kan det ikke udelukkes, at der er hackergrupper, der har kendt til sårbarheden og brugt den til at stjæle fortrolige oplysninger.

Læs også:

Efter stor sikkerhedsbrist: Intel-fejlrettelse gør pc’er op til 19 procent sløvere

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub