Intel-processorer igen ramt af alvorlig sårbarhed: Hackere kan få adgang til tusindvis af windows-maskiner

For anden gang på to måneder er der blevet opdaget en alvorlig sårbarhed i processorer fra det amerikanske selskab Intel.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Processorer fra den amerikanske virksomhed Intel er ramt af en alvorlig sårbarhed, der kan give hackere adgang til computere, der har denne CPU og kører Windows.

Det er det rumænske it-sikkerhedsselskab Bitdefender, der har fundet sårbarheden, som man betegner som alvorlig.

"Kriminelle med indsigt i disse angrebsmetoder har magten til at skaffe adgang til de mest vitale og bedst beskyttede oplysninger fra både virksomheder og privatpersoner i hele verden," skriver selskabet i en pressemeddelelse.

Læs også: Kæmpefejl opdaget i Intel-processorer: Sårbarhed kan give adgang til passwords

For mindre end tre måneder siden fandt Bitdefender en lignende sårbarhed hos den amerikanske chipproducent.

Den kunne blandt andet udnyttes til at opsnappe forretnings-hemmeligheder fra virksomheder, der brugte Intels processor i sine maskiner.

Side channel-angreb

Den nyopdagede sårbarhed giver hackere mulighed for at udføre et såkaldt 'side channel'-angreb.

Læs også: Ny sårbarhed fundet i Intel-processor vækker bekymring - den minder om Spectre og Meltdown

Det betyder, at man udnytter den funktion i CPU’en, som kaldes for 'spekulativ udførelse,' der får processoren til at arbejde hurtigere ved at få den til at udføre kvalificerede gæt på, hvilke instruktioner som kommer næste gang.

Sammen med en funktion i Windows' operativsystem kan it-kriminelle dermed få adgang til vitale oplysninger på computeren.

Bitdefender har samarbejdet med Intel i mere end et år for at forsøge at rette fejlen. Ligesom Microsoft allerede har udsendt rettelser, der skal forhindre nogen i at udnytte sårbarheden.

Ifølge Bitdefender kan det ikke udelukkes, at der er hackergrupper, der har kendt til sårbarheden og brugt den til at stjæle fortrolige oplysninger.

Læs også:

Efter stor sikkerhedsbrist: Intel-fejlrettelse gør pc’er op til 19 procent sløvere

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil