Intel-processorer igen ramt af alvorlig sårbarhed: Hackere kan få adgang til tusindvis af windows-maskiner

For anden gang på to måneder er der blevet opdaget en alvorlig sårbarhed i processorer fra det amerikanske selskab Intel.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Processorer fra den amerikanske virksomhed Intel er ramt af en alvorlig sårbarhed, der kan give hackere adgang til computere, der har denne CPU og kører Windows.

Det er det rumænske it-sikkerhedsselskab Bitdefender, der har fundet sårbarheden, som man betegner som alvorlig.

"Kriminelle med indsigt i disse angrebsmetoder har magten til at skaffe adgang til de mest vitale og bedst beskyttede oplysninger fra både virksomheder og privatpersoner i hele verden," skriver selskabet i en pressemeddelelse.

Læs også: Kæmpefejl opdaget i Intel-processorer: Sårbarhed kan give adgang til passwords

For mindre end tre måneder siden fandt Bitdefender en lignende sårbarhed hos den amerikanske chipproducent.

Den kunne blandt andet udnyttes til at opsnappe forretnings-hemmeligheder fra virksomheder, der brugte Intels processor i sine maskiner.

Side channel-angreb

Den nyopdagede sårbarhed giver hackere mulighed for at udføre et såkaldt 'side channel'-angreb.

Læs også: Ny sårbarhed fundet i Intel-processor vækker bekymring - den minder om Spectre og Meltdown

Det betyder, at man udnytter den funktion i CPU’en, som kaldes for 'spekulativ udførelse,' der får processoren til at arbejde hurtigere ved at få den til at udføre kvalificerede gæt på, hvilke instruktioner som kommer næste gang.

Sammen med en funktion i Windows' operativsystem kan it-kriminelle dermed få adgang til vitale oplysninger på computeren.

Bitdefender har samarbejdet med Intel i mere end et år for at forsøge at rette fejlen. Ligesom Microsoft allerede har udsendt rettelser, der skal forhindre nogen i at udnytte sårbarheden.

Ifølge Bitdefender kan det ikke udelukkes, at der er hackergrupper, der har kendt til sårbarheden og brugt den til at stjæle fortrolige oplysninger.

Læs også:

Efter stor sikkerhedsbrist: Intel-fejlrettelse gør pc’er op til 19 procent sløvere

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Vivant ApS

    Team Lead – Support & Operations

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job