EU vil gå Microsoft-køb efter i sømmene

EU-kommissionen har igen kig på Microsoft og vil atter gennemgå visse af selskabets forhold med den juridiske og politiske tættekam. Denne gang drejer det sig om Microsofts og Time Warners planlagte opkøb af Contentguard Holding, som EU frygter vil styrke Microsofts position på det spirrende DRM-marked.

EU-Kommissionen har som ventet besluttet at gå ind i Microsoft og Time Warners køb af antipirat-virksomheden Contentguard Holdings, som producerer software, der beskytter computerfiler mod ulovlige kopieringer.

Kommissionen vurderer, at købet kan styrke Microsofts i forvejen dominerende position på markedet for DRM-løsninger (Digital Right Management), som er produkter til kopibeskyttelse.

EU frygter, at Microsoft vil kunne anvende købet til at presse konkurrenterne på DRM-markedet helt af banen, ligesom opkøbet vil kunne bremse udviklingen af åbne standarder på området.

Kan tippe markedet

Det vil i værste fald kunne føre til, at DRM-løsningerne tipper til fordel for Microsoft, mener EU.

EU vurderer desuden, at DRM-løsninger indenfor de kommende år vil blive kraftigt udbredt i hele it-industrien, og derfor kan det have effekt på mange sider af branchen, hvis Microsofts dominans på markedet forstærkes yderligere.

Microsoft og Time Warner har købt Contentguard af Xerox.

Microsoft har tidligere for alvor været i ilden i Bruxelles, idet EU-Kommissionen i foråret idømte Microsoft en bøde på 3,7 milliarder kroner for misbrug af selskabets dominans på softwaremarkedet, ligesom selskabet blev dømt til at frigøre sin Media Player fra styresystemet Windows.

Microsoft har betalt bøden, men har appelleret resten af dommen. Det er samtidig lykkedes virksomheden at få udskudt effektueringen af dommen, mens appelsagen behandles.

EU-Kommissionen havde ellers besluttet, at dommen skulle effektueres senest 90 dage efter afgørelsen, som faldt 24. marts.

Desuden skulle Microsoft begynde at dele informationer om serversoftware med selskabets konkurrenter senest 120 dage efter afgørelsen, så konkurrenterne nemmere kan skrive programmer, der fungerer sammen med styresystemet.

EU-Kommussionens midlertidige ophævelse af sagen kan betyde, at effektueringen af dommen udskydes i fem år eller mere, hvor Microsoft fortsat kan manifestere sin dominerende position på markedet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    SOS Børnebyerne

    Senior Web Performance Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialist i Informations- og Datastyring i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job